Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Eylül 2013, Perşembe 11:30

Hastalar için “ilaç bankası” kuruldu

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesinde tedavi gören bazı hastalar, ihtiyaçları olan ilaçların bir bölümünü başhekim yardımcısının kişisel çabasıyla oluşturduğu ilaç bankasından temin ediyor.

Başhekim yardımcısı Prof. Dr. Alper Sevinç, yaklaşık 5 yıl önce israfın önüne geçmek amacıyla kanser hastalarının kullanmadığı son kullanma tarihi geçmemiş ilaçları toplamaya başladı. Kendi gayretiyle hastanedeki odasında ilaç bankası oluşturan Sevinç, kanser tedavi gören hastaların piyasadan temin edemediği veya maddi imkansızlık nedeniyle alamadıkları ilaçları buradan karşılıyor. İlaç bankasından şuanda tedavileri devam eden hem Türk hem de Suriyeli hastalar faydalanıyor.

Sevinç,  yaptığı açıklamada, israfı önleme adına ilaç toplamaya başladığını ve bunları odasında muhafaza ettiğini söyledi.

Yaptığı çalışmayla ilaç israfına dikkat çekmeye çalıştığını vurgulayan Sevinç, “Hastalarımıza ilaç veriyoruz ve bunları kullanıyorlar. Ancak kimi zaman bu ilaçlar evde atıl kalıyor. Dolayısıyla hastalarımdan ellerindeki son kullanma tarihi geçmemiş ilaçları getirmelerini istiyorum. Gerçekten kısa sürede hastalarımdan ve ailelerinden destek gördüm. Onlar da çok ilgililer. Böylece topladığım ilaçlarla hastanedeki odamda ilaç bankası oluşturdum. İhtiyacı olan hastalara buradan ilaç veriyoruz” dedi.

Sevinç, ilaç verdiği hastalarından bazılarının sosyal güvencesinin olmadığını belirtti.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere de ilaç verdiğini anlatan Sevinç, şöyle devam etti:

“Hastanemizde Suriyeli hastalarımız da var. Bunlar ilaçları hem eczanemizden hem de sosyal güvenlik çatısı altında kullanıyor. Ancak hastanemizde bulunmayan ilaçları ilaç bankasından veriyorum. Daha önce tedavi gören ve iyileşen hastalarda bağışta bulunuyor.”

Tedavileri tamamlanan hastaların son kullanım tarihi geçmeyen ilaçları kendisine ulaştırmasını isteyen Sevinç, hastaların bulamadıkları ilacı kendisinde görünce çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bayer 700 kişiyi çıkaracak

Almanya'nın Leverkusen şehri merkezli dev ilaç firması Bayer, gelecek dört yıl içerisinde toplam 700 işçiyi çıkaracak. İlaç üretiminde dünyanın en...

Kapat