Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Mayıs 2014, Perşembe 14:47

Hastalar dondurulup ameliyat edilecek

ABD’de bir hastane, birkaç ay önce duyurduğu ‘dondurarak ameliyat etme’ yöntemini denemek için hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

ABD’nin Pittsburgh eyaletindeki UPMC Presbyterian Hastanesi doktorları, tıp tarihinde ilk olacak bir yöntemi denemek için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. İlk kez 2002 yılında hayvanlar üzerinde denenen yöntem altında, acil servise getirilen hastalar dondurularak ameliyat edilecek, ameliyatın ardından yeniden hayata dönecekler.

Dr. Samuel Tisherman’ın başında bulunduğu ekip, Mart ayında yaptıkları açıklamada yakın zaman içinde acil servise gelen hastalar üzerinde yeni yöntemi deneyeceklerini belirtmişti. Tisherman, hastaların kanını soğuk tuzlu bir solüsyonla değiştirerek birkaç saat boyunca dondurulacaklarını, ameliyatın ardından da kalp ve karaciğer bypass makinesi kullanarak kan ve oksijen dolaşımını yeniden başlatacaklarını ifade etmişti.

Yöntemin geliştirilmesinde katkıda bulunan Arizona Üniversitesi’nden Peter Rhee, ‘hastaların acil servise öldükten sonra gelmeleri halinde bir şey değiştiremediklerini, ancak ölmek üzere olan hastaları dondurarak onları kurtarabileceklerini’ söylemişti.

Domuzlar üzerinde 2000’li yıllarda yapılan ve yüzde 90 başarı oranı elde edilen deneylerin ardından, UPMC Presbyterian’da ilk olarak 10 hasta ‘suspended animation’ adı verilen yöntemle ameliyat edilecek. Hastanenin acil servisine gelen toplam 20 hastadan 10’una da geleneksel yöntemlerle müdahale edilecek. Doktorlar, yapılacak karşılaştırmanın ardından elde edilecek sonuçla yeni yöntemin geleceğini belirleyecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ebolayla mücadelede yeni umut

Amerikalı ve İngiliz bilim adamları Ebola virüsüyle mücadele amacıyla goriller ve şempanzeler için aşı geliştirmenin ilk adımını attı. Ebola virüsünün...

Kapat