Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Mayıs 2014, Perşembe 14:19

Ebolayla mücadelede yeni umut

Amerikalı ve İngiliz bilim adamları Ebola virüsüyle mücadele amacıyla goriller ve şempanzeler için aşı geliştirmenin ilk adımını attı.

Ebola virüsünün “kökünü” (suş) hasta 6 şempanzeye enjekte eden bilim adamları, birkaç hafta sonra hayvanlarda hastalık bulunmadığını ve yan etkilerin de görülmediğini belirtti.

Şempanzelerin daha sonra doğal olarak virüsle mücadele edebilen antikorlar ürettiği belirlendi.

Antikorları Ebolaya yakalanan fareler üzerinde de test eden bilim adamları, bu hayvanların yaşam süresinin yüzde 30-60 arttığını gördü.

Aşının kaç doz vurulacağı, maliyetinin ne olacağı gibi sorulara yanıt bulabilmek için birçok test gerektiğinden henüz erken olsa da bilim adamları şempanze ve goriller için Ebola aşısını bulduklarına inanıyor.

Bu çalışma, insanlar için de Ebola aşısının geliştirilmesine ışık tutuyor.

Ebola virüsü, Sahraaltı Afrika’sında önce Gine’yi, daha sonra Liberya, Sierra Leone ve Mali’yi etkiledi. Virüs, Gine’de ocak ayından bu yana 101 kişinin ölümüne yol açtı.Ebola virüsü nedeniyle bölgede çok sayıda şempanze ve goril de telef oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA Pradaxa’nın yeni tedavi alanları onaylandı

ABD Gıda ve İlaç Bakanlığı (FDA), enjekte edilebilir antikoagülan almış hastalarda derin ven tombozu (DVT) ve pulmoner emboli (PE)’nin tedavisi...

Kapat