Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Mayıs 2012, Cuma 20:14

Harran Üniversitesi öncülüğünde AS hastaları ve hekimler Dünya AS Günü’nde bir araya geldi

Harran Universitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Pelin Yazgan öncülüğünde FTR hekimleri ve ankilozan spondilit (AS) hastaları, Abbott‘un koşulsuz desteği ile 7 Mayıs’ta “Dünya Ankilozan Spondilit Günü”nü kutlamak üzere Harran Üniversitesi Hastanesi’nde bir araya geldi.

Etkinlik günü hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak ve hastaların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak için hekimler ve hastaların katılımıyla piknik ve sonrasında bir toplantı düzenlendi. Etkinlikle ilgili olarak Doç. Dr. Yazgan; bu tarz etkinliklerle daha çok sayıda hastayla bir araya gelmeyi ve henüz tanı konulmamış hastaları erken teşhis oranını arttırabilmek için doğru hekimlere yönlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Harran Üniversitesi öncülüğünde AS hastaları ve hekimler Dünya AS Günü'nde bir araya geldi

Dr. Yazgan, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Toplumda görülme sıklığı göz önünde bulundurulduğunda, bugün ülkemizde yaklaşık 400 bin civarında AS hastası olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu hastalardan sadece küçük bir bölümü hastalığı hakkında tanı almış veya bilgilendirilmiş durumda. Diğer büyük çoğunluk ise tanı almadan ağrılarla yaşamaya devam ediyor. Ankilozan spondilit, tedavi edilmediği takdirde hastalarda kalıcı duruş bozukluklarına neden olur ve hastaların yaşam kalitelerini kanser, diabet veya hipertansiyon gibi diğer birçok hayati hastalıklar kadar etkiler.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SANERC, doğal doğum seminerleri düzenliyor

SANERC'in sağlık sektöründe ilk kez hayata geçirdiği doğal doğumu destekleyen seminerler dizisinin ilki, İstanbul'da kurumun merkez binasında gerçekleştirdi.

Kapat