Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Temmuz 2013, Cuma 12:00

“Güvensiz ürün” olan tıbbi cihazlar tespit edildi

Tıbbi cihazlara yönelik yapılan kontrollerde 563 ürün denetlendi. Bunlardan 12’si laboratuvar analizi neticesine göre uygunsuz bulunarak “güvensiz ürün” olarak tespit edildi. Bu ürünlerin kimisinde ürüne ilişkin hiçbir belge ve sertifika bulunmazken, mide yıkama seti ve musluklu idrar torbası gibi bazı ürünlerin de laboratuvar analizinde “uygunsuzluk” belirlendi. Uygunsuzluk tespit edilenler arasında, iğne, rahim içi araç, steril maske, idrar torbası, steril jelatin sünger ve mide yıkama seti gibi ürünler bulunuyor.

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile idari yaptırım kararı alınan ürün sayısı ise 8 olarak saptandı. Bu cihazlarda, ürüne ilişkin hiçbir belge ve sertifika bulunmadığı belirlendi.

Bu alana ilişkin denetimler sonucunda toplam 238 bin 068 TL para cezası verildi.

TİTCK Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, ürünlerin ilgili mevzuatlara uygunluğunun belgeler ve laboratuvar testlerine göre değerlendirildiğini belirterek, “Ülke genelinde yapılan denetimler, hastanelerden ve tüketicilerden gelen geri bildirimler sonucu, risk odaklı denetim faaliyetleri yürütülmektedir. Özellikle kozmetiklerde mikrobik madde bulunması dikkat çekicidir. Bunların merdiven altı tabir edilen yerlerden satın alınmaması ve uygun saklama koşullarına uyulması gerekmektedir” dedi.

Uzun, vatandaşların sağlıklı ürünler kullanabilmesi için denetimlere kesintisiz devam edileceğini vurguladı.

Tıbbi Cihazlar:
Denetlenen ürün sayısı:563
Güvensiz ürün sayısı:11
Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi
ile idari yaptırım kararı alınan ürün sayısı:8
Toplam para cezası: 238.068
Kozmetik:
Denetlenen ürün sayısı:325
Güvensiz ürün sayısı:20
Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi
ile idari yaptırım kararı alınan ürün sayısı:121
Toplam para cezası:1.001.975

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
SGK’nın prim gelirleri 3.3 milyar lira arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumunun prim gelirlerinin yılın ilk 5 ayında 3.3 milyar lira daha...

Kapat