Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2014, Pazartesi 10:32

GSK’ya bir soruşturma daha başlatıldı

Çin’de yolsuzluk iddialarıyla sarsılan ilaç devi GlaxoSmithKline (GSK) üst düzey yöneticisinin gizlice çekilmiş seks kasedi ile bir kez daha sarsıldı. Şirket yöneticileri seks kasedi ile ilgili soruşturma başlattı.

İngiliz ilaç devi GlaxoSmithKline’a Çin’de seks kasedi şoku geldi. Yöneticilerinin Çinli yetkililer ve doktorlara rüşvet verdiği iddialarıyla soruşturulduğu GSK’da bu kez üst düzey yöneticilerden Mark Reilly’nin seks kasedi ortaya çıktı. Hürriyet’in haberine göre; Financial Times’ın haberine göre bir otel odasına konulan gizli kameradan çekilen görüntüler tüm GSK üst düzey yöneticilerine e-mail vasıtasyıla anonim olarak gönderildi. Seks kasedinin 2013’ün Mart ayında Çinli doktor ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine rüşvet vermekle suçlanan GSK CEO’su Andrew Witty’ye de yollanıldığı belirtildi.

Seks kasedinde yer alan Mark Reilly’nin Çin’de faaliyet gösteren bir İngiliz özel dedektifi tutarak seks kasedinin kaynağını bulmaya çalıştığı öğrenildi. Mark Reilly Çin polisinin 10 aydır süren rüşvet operasyonu kapsamında “geniş çaplı ve sistematik rüşvet veren yöneticiler” arasında adı geçiyordu.

Şüpheler ise 2012’de GSK’dan ayrılan yönetici Vivian Shi’de yoğunlaştı. Vivian Shi’nin şirketin rüşvet iddialarının da kaynağı olduğu belirtilmiş ancak Shi iddiaları reddetmişti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Düşük doz Aspirin pankreas kanseri riskini azaltıyor

Yale Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, her gün düşük dozda alınan Aspirin’in, pankreas kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu. Dünyanın kanserle mücadele...

Kapat