Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Haziran 2014, Pazartesi 09:50

Düşük doz Aspirin pankreas kanseri riskini azaltıyor

Yale Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, her gün düşük dozda alınan Aspirin’in, pankreas kanseri riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

Dünyanın kanserle mücadele alanında çalışan en etkili üniversitelerinden birisi olan ABD’ninYale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, her gün düzenli olarak alınan düşük dozda Aspirin’in kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olmasının yanında, özellikle pankreas kanseri riskini de azalttığını ortaya koydu. Bugün’de yer alan habere göre; Yale Üniversitesi doktorları, üç yıldır sürekli olarak düzenli aspirin kullanan insanların, pankreas kanserine yakalanma risklerinin yüzde 48 daha oranında düştüğünü belirtiyor. Araştırmacılar arasında yer alan Harvey Risch, “Düşük dozda kullanılan Aspirin’in, pankreas kanseri riskini yarı yarıya azalttığını gözlemledik” derken, Aspirin’in az süreli kullanımı ile uzun süreli kullanımı arasında da anlamlı bir farklılık tespit ettiklerini belirtiyor.


Dünyanın en ucuz ve etkili ilaçları arasında sayılan aspirinin çeşitli kanser türlerine yönelik etkisi de daha önce belirlenmişti. Bağırsak kanseri de bunlardan birisi.

Yale Üniversitesi’nin çalışmaları, bilimsel bir başka tezi de çürüttü. 2004 yılında kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar ise aspirinin pankreas riskini arttırdığı ifade edilmişti.

Bütün bu ortaya çıkan farklı sonuçlara rağmen, doktorların ortak kanısı, yüksek riskte grup içinde yer alınmadığı sürece, sağlıklı insanların, kanserle mücadele için aspirin kullanmamaktan yana. Çünkü böylesi bir halde yan etkilerinin, faydalarından daha ağır basacağı belirtiliyor.
Yale’den Harvey Risch de “Aspirin için tümden zararsız diyemeyiz. Yan etkileri de var. Eğer doktorunuz, aile geçmişiniz nedeniyle pankreas kanserinde yüksek risk grubu içinde olduğunuzu söylüyorsa, risk düşürme planı içinde düzenli Aspirin kullanımı da önerilebilir” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Epilepsi hastaları ilaç tedavisinden fayda görmüyor

Türkiye’de sayıları 750 bini bulan epilepsi hastalarının yaklaşık %30’u ilaç tedavisinden fayda görmüyor. Bu güne kadar etkili şekilde tedavi edilemeyen...

Kapat