Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ağustos 2011, Salı 18:25

GSK’nın HPV aşısı genç kadınları anal kanserlere karşı da koruyor

Yeni bir çalışmayla, GlaxoSmithKline’ın insan papilloma virüs (HPV) orijinli servikal kanserleri önlemek için geliştirdiği bivalan HPV aşısı Cervarix’in genç kadınlarda, yine HPV nedeni ile ortaya çıkan, anal kanserlere karşı da güçlü koruma sağladığı gösterildi.

Lancet Oncology’de yer alan çalışmada araştırmacılar Costa Rica’da yaşları 18 ile 25 arasında değişen 4210 sağlıklı genç kadından yaklaşık yarısına üç dozluk HPV aşısı, geriye kalanına da plasebo uygulamışlar. 4 yıllık sürenin ardından kadınlar HPV 16 ve 18 orijinli servikal ve anal kanserler için taranmışlar. Araştırmacılar, genel popülasyon ile kıyaslandığında, Cervarix’in servikal kanserleri yüzde 77 oranında, anal kanserleri de yüzde 62 oranında önlediğini tespit etmişler.

Çalışmada ayrıca, aşının önceden herhangi bir HPV enfeksiyonu taşımayan kadınlarda anal HPV enfeksiyonu riskini yüzde 84 oranında azalttığı da belirlenmiş. Araştırmacılar, aynı oranın servikal HPV enfeksiyonu için yüzde 89 olarak tespit edilmiş olduğunun altını çizerek, aşının anal HPV enfeksiyonlarında en az servikal HPV enfeksiyonlarında olduğu kadar başarılı olduğuna dikkat çekiyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni çalışma etorikoksib’in Ramazan’da ortaya çıkan baş ağrılarında kullanılabileceğini öneriyor

Headache'de yayınlanan sonuçlara göre non-steroidal bir antienflamatuar olan etorikoksib, oruç nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarının görülme oranını yüzde 55 azaltıyor.

Kapat