Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2011, Salı 17:52

GSK’dan sporda dopingle mücadeleye destek

2012 Londra Olimpiyat Oyunları için hazırlıklar sürerken dopingle mücadeleye özel bir önem veriliyor. Oyunların “Resmi Laboratuar Hizmetleri Sağlayıcısı” olan GlaxoSmithKline (GSK), laboratuar hizmetlerinin aksamadan verilebilmesi için tesis ve teknoloji desteği sağlayacak. Olimpiyat Oyunları ve engelli sporcuların yarışacağı Paralimpik Oyunlar süresince Londra’da 6.000’i aşkın sporcuya doping kontrol testi yapılması bekleniyor. Bu, şimdiye kadar yapılan olimpiyatlarda gerçekleşen sayının hayli üstüne çıkıyor.

Laboratuar tesisleri GSK’nın Harlow’daki Ar-Ge merkezinde bulunacak. Londra’daki Kings College’den anti-doping uzmanlarının görev yapacağı ve 24 saat faaliyette kalacak olan laboratuarın çalışmalarını desteklemek için GSK bilim eğitimi gören 70 üniversite öğrencisinden oluşan bir ekip kuracak.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunlarda 200’ü aşkın ülkeden yaklaşık 15.000 sporcu, 300’den fazla yarışmada mücadele edecek.

GSK CEO’su Andrew Witty konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dünyanın lider araştırmacı ilaç ve aşı firmalarından biri olan GSK sporda dopingle mücadeleye güçlü bir destek verebilecek bilimsel uzmanlığa ve teknolojiye sahiptir. Gelecek yıl Olimpiyat tarihindeki en temiz ve amatör sporcu ruhuna en uygun oyunların gerçekleşmesine katkıda bulunmak istiyoruz. Böyle bir fırsata sahip olduğumuz için mutluyuz.”

GSK Dünya Anti Doping Kuruluşu (WADA) ile de bir anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre, GSK doping için kullanılabilecek ilaçlar konusunda WADA’nın önceden bilgi sahibi olmasına yardımcı olacak. GSK bu kapsamda, kendi geliştirdiği ilaçların içinde, sporcular tarafından kötü niyetle, kullanılabilecek maddeler bulunması halinde bu konuda WADA’yı bilgilendirecek.

Bilim insanları GSK’nın geliştirmekte olduğu yenilikçi ilaçlarda var olan performans artırıcı maddelerin bulunup bulunmadığını ve yeni ilaç adaylarının vücudu nasıl etkilediğini titizlikle araştırarak elde ettikleri bilgileri WADA’ya iletecekler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche’tan temel eğitime yıldızlı destek

Roche, UNICEF'in "Stars of İstanbul" açık hava sanat sergisine İsmail Acar'ın eseri ile katılarak, eğitime destek sağlayacak.

Kapat