Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Nisan 2011, Salı 15:09

GSK, karbon ayak izini sıfırlayacak

Geliştirdiği yenilikçi ilaç ve aşılarla yaşam kalitesini yükselten dünyanın önde gelen araştırmacı ilaç firmalarından GlaxoSmithKline’ın (GSK) 2010 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu açıklandı. Çevre ve doğal kaynakların korunmasına, topluma ve hastalara yönelik sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye her zaman öncelik veren GSK bu alandaki faaliyetlerinde çıtayı daha da yükseğe çekti. GSK 2050 yılı itibarı ile Ar – Ge, üretim ve dağıtım faaliyetlerinde karbon salınımını ortadan kaldırmayı, karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor.

2010 yılında çevre performansı yüksek

GSK geçen yıl enerji tüketiminde ve sera etkisine yol açan gazlarda % 5 oranında azalma sağlayarak bu alandaki hedeflerine ulaştı. 2010’daki önemli bir başarı ise, GSK’nın dünyada karbon salınımınının azalmasını destekleyen Carbon Trust Standard adlı kuruluşun küresel sertifikasını alması oldu. Bu sertifika kendi karbon salınımlarını bağımsız değerlendirmelerle ölçümleyen, yöneten ve azaltmak için kararlı bir şekilde çalışan şirketlere ve kurumlara veriliyor. Carbon Trust Standard, bu sertifikayı vermeden önce 3 yıl boyunca 65 ülkede GSK’nın 200 tesisinde ve 8 iş biriminde incelemeler yaptı.

Bu alandaki başarılı performansının ardından GSK Ar – Ge, üretim ve dağıtım faaliyetlerinde ortaya çıkan karbon salınımını azaltmak için kendisine önemli hedefler koydu. Buna göre GSK karbon salınımını 2015 yılına kadar % 10, 2020 yılına kadar % 25 oranında azaltacak. 2050 yılı itibarı ile de GSK faaliyetlerindeki karbon salınımı açısından "nötr" olacak. Bu, GSK’nın faaliyetleri sırasında atmosfere salınan karbon dioksit gazının miktarı kadar karbon dioksiti ortadan kaldıracağı anlamına geliyor. Böylece GSK’nın faaliyetleri sonucu atmosfere fazladan karbon dioksit gitmeyecek ve şirketin karbon ayak izi sıfırlanmış olacak.

GSK’nın faaliyetlerinde ortaya çıkan karbon salınımının büyük çoğunluğu tedarikçi kuruluşlar tarafından gerçekleştirildiği için, GSK bu kuruluşların karbon salınımlarını ölçümleyerek azaltmak yönünde çalışmalar da yürütüyor.

222 milyon sterlin karşılıksız yardım

GSK sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve dünya nüfusunun en yoksul kesimlerini desteklemek için yaptığı yardımları geçen %36 düzeyinde artırarak 222 milyon sterline çıkardı. Bu miktarın 147 milyon sterlini ürün bağışı, 53 milyon sterlini nakit bağış, 18 milyon sterlini idari harcamalar, 4 milyon sterlini ise ayni bağışlar şeklinde gerçekleşti.
Yenilikçi ve etkin tedavilere küresel düzeyde daha fazla erişim olması için çalışan GSK bu kapsamda alım gücü düşük yoksul ülkeler için özel programlar ve işbirlikleri geliştirdi. Ayrıca halen Ar – Ge sürecinin son aşamasında bulunan sıtma aşısını, Afrika ülkelerindeki alım gücüne uygun bir fiyatla sunmayı taahhüt etti.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk Androloji Derneği’nden yeni kampanya

Türk Androloji Derneği, sertleşme sorunu ve tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla geniş kapsamlı bir kampanya başlatıyor.

Kapat