Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ağustos 2014, Perşembe 11:47

GSK bir milyon çocuğun hayatını kurtarmayı amaçlıyor

Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altındaki çocuk ölümlerinin önüne geçecek yenilikçi sağlık çözümlerini desteklemek üzere yola çıkan GSK ve İngiliz sivil toplum kuruluşu Save The Children, dereceye giren projelere toplamda 1 milyon dolar ödül verecek. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışma, özellikle yeni doğanların sağlık hizmetine erişimini ve bu hizmetlerin kalitesini artırmaya yönelik projelere odaklanıyor.

GSK’nın Save the Children ile yaptığı bu işbirliğinin, bir milyon çocuğun yaşamını kurtarma ve milyonlarca çocuğun yaşamını değiştirme fırsatı verdiğini belirten GSK CEO’su Andrew Witty, gelişmekte olan ülkelerdeki sağlık koşullarını iyileştirmek için çaba gösterenlere desteklerinin süreceğine dikkat çekti. Witty “Dünyanın her yerinde, insanların yaşam kalitesini yükseltmek için birçok kurumla işbirliği yapıyoruz. Save The Children ile olan ortaklığımız da bilimsel uzmanlığımızı, çok daha fazla insana sağlık çözümü ulaştırmak adına nasıl kullandığımızı gösteren en iyi örneklerden biri… Geçtiğimiz yılın kazananları şimdiden ülkelerinde çok büyük etki yarattı ve bizim de bu girişime olan inancımızı güçlendirdi. Yerelden küresele yayılan yenilikçi bakışın ne kadar fazla sayıda hayatı kurtarabileceğini gösteren projelerin, diğer girişimcilere de ilham vermesini ve sağlık koşullarını iyileştirici yenilikçi projelerin artmasını diliyoruz” dedi.

Her yıl, 5 yaş altı 6,2 milyon çocuğun ishal, verem, sıtma, yetersiz beslenme ve yeni doğan ölümleri gibi nedenlerle hayatını kaybettiğini belirten Save the Children CEO’su Justin Forsyth, “İshalden, veremden ya da sıtmadan hiçbir çocuğun yaşamını yitirmediği, hiçbir çocuğun açlıktan ölmediği bir dünyanın var olabileceğine yürekten inanıyorum. Bunu başarmaya çok yakınız” dedi. Geçen yılın ödül alan projelerinin birçok çocuğun hayatını kurtardığına ve başka bölgelerde de uygulanabilir olduğuna değinen Forsyth “Hayat kurtarıcı sağlık çözümlerinin çocuklara ulaşabilmesi için yeni fikir ve yaklaşımlara ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ve bu nedenle araştırmacıları destekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl aldıkları başvurular sonucunda, en büyük desteği, yeni doğan bebeklerin nefes almasını kolaylaştıracak, kendi kendine çalışarak bebeklerin solunum yolunu açık tutmaya yarayan bir aparat ile Malawi’den Friends of Sick Children almaya hak kazandı. Dikkat çeken diğer projeler ise Bangladeş, Kenya ve Mali’de kadın ve çocukların sağlık durumlarını mobil olarak takip etmek için tasarlanan programlar ile Kolombiya’da prematüre bebeklerle annelerin daha erken bir araya gelmesini sağlayacak anne bakım programından oluşuyor.

Dünya Bankası tarafından üst-orta, alt-orta ve düşük gelir seviyesinde tanımlanan ve AB üyesi olmayan ülkelerden başvuruların kabul edileceği yarışmaya katılabilmek için projelerde aranan şartlar ise şöyle:

  •     Son iki yılda 5 yaş altındaki çocukların hayatta kalma oranlarında iyileşme göstermiş olması
  •     Uzun vadede sürdürülebilir olması
  •     Başka ülkelerde de uygulanabilir olması

Başvurular http://myg.sk/HeathcareInnovationAward adresinden 25 Ağustos 2014 tarihine kadar yapılabilir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kansere karşı tuzla tedavi yöntemi geliştirildi

Bilim insanları, tuz enjekte ettikleri kanserli hücreyi yıkıma uğratmayı başardı. Yeni yöntemle kanser tedavisi için daha etkili ilaçlar üretilebileceği belirtiliyor....

Kapat