Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Haziran 2012, Salı 19:33

GSK, 2011’de, 126 milyon sterlin değerinde ilaç ve aşı bağışladı

Yenilikçi ilaç ve aşılar geliştirerek hastaların hizmetine sunan, önde gelen ilaç firmalarından GlaxoSmithKline (GSK), 2011 Sosyal Sorumluluk Raporu’nu yayımladı. Raporda, GSK’nın bu alanda koyduğu hedeflerde; sorumlu, açık ve etik standartlara uygun faaliyetleri ile sağladığı ilerlemeler yer aldı. Sosyal Sorumluluk Raporu’nda GSK’nın performansı “Herkese Sağlık”, “Çalışanlarımız ve Toplum”, “Davranışlarımız”, “Dünyamız” başlıkları altında değerlendirildi.

Geçen yıl dünyadaki en yoksul kesimlerin ilaç ve aşılara erişimini desteklemek için üzere 126 milyon sterlin değerinde ürün bağışlayan GSK, kendi tesislerinde sera etkisine neden olan gaz salınımını %5,3, su tüketimini ise %6,9 oranında azaltmayı başardı.

Herkese sağlık

GSK, geçen yıl Ar-Ge çalışmaları için 3,9 milyar sterlin yatırım yaparken, 3 yeni ilacı hastaların hizmetine sundu. Yoksul ülke ve bölgelerde ilaç ve aşılara erişimi güçlendirmek üzere 126 milyon sterlin değerinde ilaç ve aşı bağışladı. GSK ayrıca, bugüne dek genel olarak ihmal edilen 17 tropik hastalıktan 10’unu 2020 yılına kadar kontrol altına almayı ya da yok etmeyi hedefleyen, Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı bir koalisyon kurulmasına önemli katkıda bulundu.

GSK, 2011'de, 126 milyon sterlin değerinde ilaç ve aşı bağışladı

Çalışanlarımız ve Toplum

Rapora göre GSK, 2011’de çalışanlara potansiyellerini gerçekleştirmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardım edecek, fırsat eşitliği sağlayan bir iş ortamı sunmak yolunda çalışmalarını sürdürdü. Onların sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmalarını destekledi. Yine, rapora göre, halen GSK’nın küresel yapılanması içindeki üst düzey yöneticilerin %26’sını kadınlar oluşturuyor. İşgücünün %40’tan fazlası ise Gelişmekte Olan Pazarlar, Asya Pasifik ve Japonya bölgelerinde çalışıyor.

Raporda ayrıca, GSK’nın geçtiğimiz yıl ihtiyaç içinde olan yoksul bölgelerde ve ülkelerdeki topluluklara toplam 204 milyon sterlin bağışta bulunduğu ve böylece yoksul kesimlerin yaşam kalitelerinin yükselmesine katkı sağladığı belirtiliyor.

Davranışlarımız

Rapor, tüm GSK çalışanlarının en yüksek etik standartları koruması, paydaşlarına dürüst ve açık davranması yönünde aktif çaba gösterdiğini ve getirdiği uygulamalarla bu yönde önemli gelişmeler sağladığının altını çiziyor.

GSK 2011'de karbon ayak izini önemli ölçüde azalttı

Dünyamız

GSK, raporda, çevreyi ve doğal kaynakları korumak yönünde kendisi için koyduğu hedefleri yakalamak konusunda da geçen yıl önemli gelişmeler sağladığını vurguluyor. Rapora göre, GSK tesislerinden çıkan, sera etkisine yol açan gazlar %5,3, bu tesislerde tüketilen su ise %6,9 oranında azaltıldı. Tesislerden çıkan yok edilmek üzere gönderilen atık oranında ise %25 azalma sağlandı.

“Performansımızı daha da yükselteceğiz”

GSK CEO'su Sir Andrew Witty2011 Sosyal Sorumluluk Raporu ile ilgili bir değerlendirme yapan GSK CEO’su Sir Andrew Witty şunları söyledi:

“Biz GSK’da işimizi sorumlu ve etik bir şekilde yapmanın, başarı için temel koşul olduğuna inanıyoruz. Bu yaklaşımımız iş yapma tarzımızı şekillendiriyor ve sürdürülebilir bir performans ortaya koyarak hastalarımız, tüketiciler ve hükümetler için değer yaratmamızı mümkün kılıyor. 2011’deki performansımız bizim kendimize koyduğumuz sosyal sorumluluk hedeflerine ulaşmak yönünde önemli ilerleme kaydettiğimizi gösteriyor. Ancak bununla yetinmeyeceğiz ve önümüzdeki aylarda performansımızı daha da yükselteceğiz. Hastalarımız ve içinde faaliyet gösterdiğimiz toplumlar için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

* Haberde kullanılan fotoğraflar GSK resmi internet sitesi üzerinde yer alan 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu ve firmanın resmi Flickr sayfasından alınmıştır.


SİZ DE YORUM YAPIN