Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ocak 2014, Perşembe 10:43

‘Grip ilacı salgını artırıyor’

Kanadalı uzmanlar grip ilacı kullananların çevreleri için tehdit yarattığını öne sürdü. Buna göre, ilaçlar hastayı ayağa kaldırsa da hastalığın bulaşıcılığı bir süre devam ediyor.

Kanadalı bilim insanları, Türkiye’yi etkisi altına alan grip salgınıyla ilgili bugüne dek pek değinilmemiş bir noktaya parmak bastı. Kanada’da bulunan McMaster Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre grip ilaçları salgının artmasına neden olabiliyor. Uzmanlar bu durumun sebebini ilaç aldıktan sonra iyileştiklerini düşünüp kalabalık ortamlara giren kişilere bağlıyor.

Birkaç gün dinlenin
Araştırmaya göre, grip ilaçlarının tüketimi sonucunda ateş, ağrı gibi semptomlar azalsa da hastalığın bulaşıcılığında birkaç gün boyunca azalma olmuyor. Bu da hastalığın daha fazla yayılmasına neden oluyor.
Araştırmayı yürüten bilim adamlarından David Earn, “Biz insanlara ilaç almamalarını söylemiyoruz. Vermek istediğimiz mesaj bu değil. Ancak ilaca başlandıktan sonraki birkaç gün boyunca evde dinlenmelerini öneriyoruz. Kendilerini iyi hissetseler bile bulaşıcılık ilk birkaç gün azalmıyor” dedi. Çalışmaya göre grip ilacı sayesinde tamamen iyileştiklerini düşünüp kalabalık ortamlara girenler, bulaştırdıkları virüs sebebiyle yılda yaklaşık 1000 kişinin gripten ölümüne neden olabiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Migren mıknatısla tedavi edilebilecek

İngiltere'de bazı migren türlerinin manyetik titreşimle tedavisi için mıknatıslı bir aygıt kullanılabileceği açıklandı. Sağlık alanında standartları denetleyen kuruluş NICE, eldeki verilerin...

Kapat