Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Ocak 2014, Perşembe 10:25

Migren mıknatısla tedavi edilebilecek

İngiltere’de bazı migren türlerinin manyetik titreşimle tedavisi için mıknatıslı bir aygıt kullanılabileceği açıklandı. Sağlık alanında standartları denetleyen kuruluş NICE, eldeki verilerin sınırlı olmasına karşın transkraniyal manyetik simülasyon (TMS) olarak adlandırılan yöntemle bazı migren hastalarında görülen semptomların hafifletilebileceğini kaydetti.

Bu yöntemin çok yeni olduğu ve tedavinin uzun vadeli güvenlik ve etkinliği bakımından daha fazla veriye ihtiyaç bulunduğu belirtildi.

Fakat diğer tedavilerin sonuç vermediği hastalar için bu yöntem uygulanabilir. Migren oldukça yaygın bir hastalık. İngiltere’de her dört kadından biri ve her 12 erkekten biri migren hastası.

Migrenin birçok türü bulunuyor ve kesin tedavisi mümkün olmamakla beraber semptomları hafifletmek amacıyla basit ağrı kesiciler ve akupunktur da dahil çeşitli tedavi biçimleri uygulanıyor.

NICE artık doktor gözetiminde TMSli mıknatıs yönteminin de kullanılmasını öneriyor. Tedavi, taşınabilir TMS cihazının kafa derisine yerleştirilerek kısa süreli manyetik tireşim uygulanmasını içeriyor.

NICE isteyen doktorların ve hastaların TMS’yi kullanabileceğini, ancak bu tedavinin belirsizliklerinden haberdar olmaları gerektiğini, migren semptomlarında da orta derece azalma beklenmesi gerektiğini ifade ediyor.

164 hasta üzerinde yapılan deneylerde, TMS cihazını kullanan hastaların % 40’ında iki saat sonra ağrının kesildiği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Beyin ameliyatında üç boyutlu yöntem

İsrailli elektronik mühendisliği öğrencisi Avi Yaron 26 yaşındayken bir motosiklet kazası geçirmiş. Ancak o günü hayatının en şanslı günü olarak tanımlıyor....

Kapat