Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Haziran 2014, Salı 15:33

Gribe karşı en son ilaç geliştirildi

Bilim adamları tarafından 15 çeşit grip virüsüne karşı kullanılabilen ilaç geliştirildi. Şimdi Novouralsk kentinde yeni ilacın son aşama denemeleri yapılıyor. Bir zamanlar kapalı bir kent olan Novouralsk’ta daha önce silahlık uranyumun zenginleştirilmesi problemi ile uğraşan laboratuvarlar vardı. Şimdi “Skolkovo” İnovasyon teknolojileri Fonunun yardımı ile bu laboratuvarlar temelinde Bioeczacılık teknolojileri Merkezi kuruldu. “Skolkovo” Fonu eşbaşkanı, Nobel fizik ödülü sahibi Jores Alferov şu kanıdadır:

Eczacılık, gelecekte fizik alanındaki araştırmaların sonuçları ve nanoyapı teknolojileri tatbik edileceği yöndur. Bu, yeni şeyler öğrenmemizi ve aynı zamanda araştırmaların yeni başarılı sonuçlarını pratikte tatbik etmemizi gerektirecek yöndür. Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre;  “Triazaverin” adı verilen yeni ilaç benzer yabancı ilaçlardan iki kat daha ucuzdur. Kuş gribinin pandemileri sırasında yeni ilacın bu virüsü öldürdüğü açık oldu. Hasta kuşlar bir hafta, en çok iki hafta içinde iyileşiyordu. “Domuz” gribinin pandemisi sırasında “Triazaverin” ilacı tedavi etkililiği bakımından rekor kırdı.

Yeni ilaç üzerindeki çalışmalar 20 yılı aşkın bir süre devam etmiştir. Benzeri olmayan yeni ilaç, gribe karşı aşı değil,iyi edici ve koruyucu ilaçtır. “Triazaverin” olagan aşılardan farklı olarak virüsü olumsuz etkileyen antikorların oluşmasına yardım etmektense bizzat grip virüsünü öldürüyor. Uzmanların tahminlerine göre”Triazaverin” ve temelinde hazırlanan diğer ilaçlar 2020 yılına doğru Rusya antiviral ilaçlar piyasasının %40’ına sahip olup dünya piyasasına çıkabilecek.

Novouralsk bioeczacılık teknolojileri Merkezinde diğer çok etkili ve zararsız ilaçların geliştirilmesi planlanıyor. “Skolkovo Fonu eşbaşkanı Kirill Kaem şunları anlattı:

Novouralsk’ta küçük seri biçiminde ilaçlar yapılıyor. Amaç ilaçları hastalarda denemektir. Söz konusu, “Triazaverin” ilacının yanısıra Rusya’da üretilen tüm ilaçlardır.

Laboratuvarlardan ve deneme bölümlerinden oluşan Novouralsk bioeczacılık teknolojileri Merkezi, yeni bir ilacın hazırlanması düşüncesinin öne sürülmesinden klinik önceki demeneler ile klinik denemeleri için küçük seriler biçiminde ilaç yapılmasına kadar tüm gerekli çalışmaları gerçekleştirmek olanağını veriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastane suç duyurusunda bulundu

Formula 1 pilotu Schumacher'in taburcu edildiği Fransa'daki Grenoble Hastanesi'nin yetkilileri, Alman sporcunun hasta dosyasının çalınması üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu....

Kapat