Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Temmuz 2014, Salı 14:16

Google, Novartis ile akıllı kontak lens için işbirliğine gidiyor

Google, 2014’ün başında prototipini sergilediği akıllı lens prototipi için İsviçre merkezli çok uluslu ilaç şirketi Novartis ile ortaklık kuruyor.  Şeker hastalığı için Google X laboratuvarında Brian Otis ve Babak Parvis önderliğinde geliştirilen akıllı lens, bünyesinde yer alan kablosuz çip ve minyatür glikoz sensörü ile insanların göz yaşı üzerinden glikoz (Meyve şekeri veya kan şekeri olarak bilinen 6 karbonlu bir monosakkarittir ve vücut için temel enerji kaynağıdır) ölçümü yapabiliyor. Donanım Haber’de yer alan habere göre; şeker hastalığının daha iyi şekilde yönetilmesini sağlamak adına hazırlanan lens, glikoz seviyesinin belirlenen düzeyin üstüne çıktığı zaman LED ışıkları ile uyarı verebiliyor ve Novartis’in yaptığı lisanslama doğrultuda ticari kullanıma bir adım daha yaklaşıyor. Google kurucularından Sergey Brin, Novartis ile çalışmaktan büyük heyecan duyduklarını söylüyor ve minyatüre edilmiş teknolojilerin milyonlarca insanın yaşam kalitesini geliştirmek için kullanılabileceği belirtiyor.

Novartis CEO’su Joe Jimenez Reuters’a verdiği demeçte akıllı kontak lensin bir atılım teknolojisi olduğunu beş yıl içinde ticarileştirmeyi umduklarını belirtiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Futbol oynamak kalp sağlığına iyi geliyor

FIFA 2014 Dünya Kupası sayesine futbol severlerin sayısında bir artış görüldüğü günlerde, yapılan yeni bir araştırma hobi olarak futbol oynamanın...

Kapat