Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Temmuz 2014, Salı 13:57

Futbol oynamak kalp sağlığına iyi geliyor

FIFA 2014 Dünya Kupası sayesine futbol severlerin sayısında bir artış görüldüğü günlerde, yapılan yeni bir araştırma hobi olarak futbol oynamanın özellikle de kadınlarda kalp sağlığına iyi geldiğini açığa çıkardı.

İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, hafif/orta seviye yüksek kan basıncına sahip olan ve spor yapmayan kadınlardan haftada üç kez futbol oynamalarını istedi. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports isimli derginin Ağustos sayısında yayımlanan araştırmaya göre, futbol oynamak kadınlardaki birkaç kardiyovasküler risk faktörünü kontrol altına alarak dayanıklılıklarını arttırdı. Araştırmacılar, katılımcıların futbol oynama konusunda acemi olduğunu ancak maçların hemen hemen hepsine katıldığını belirtti ve bu sporun kadınlar için sağlıklı bir aktivite olduğunu söyledi.

Futbolun genç ve orta yaşlı erkeklerde kalp ve damar hastalıklarına karşı dayanıklılık geliştirdiği daha önce yapılan araştırmalarla bulunmuştu. Ancak araştırmacılar, bu spor dalının kadınlar üzerindeki etkilerinin araştırılmadığını belirtti.

Araştırmaya 40’lı yaşlarının başlarında olan 41 adet obez ve aşırı kilolu kadın katıldı ve bu katılımcılardan 21’i futbol oynadı. Bir futbol antrenörü, maçların rekabetli geçmesi için araştırmaya katıldı. Diğer 20 kişiden oluşan kontrol grubunun hayatlarında ise hiçbir değişiklik yapılmadı.

15 hafta sonra futbol oynayan kadınların kan basıncında okunan en büyük sayı (sistolik değer) ve en küçük sayının (diyastolik değer) ciddi bir biçimde düştüğü görüldü.

Futbol oynayan kadınlar, kontrol grubundaki kadınlara kıyasla dört kat daha fazla yağ kaybetti. Ayrıca futbol oynayan kadınların kalp hastalıklarıyla ilişkili olan trigliserit yağlarında da azalma görüldü. Araştırmanın sonunda, ilk başta yalnızca yüzde 43’ünün trigliserit oranı normal seviyede olan futbolcu kadınların oranı yüzde 77’ye yükseldi. Kolestrol oranında da bir düşüş yaşanmasına rağmen ciddi bir kilo kaybı gözlenmedi.

Araştırmanın öncesi ve sonrasında yapılan dayanıklılık testleri, futbol oynayan kadınlarda dayanıklılığın yüzde 111 arttığını ancak kontrol grubunda bu oran yalnızca yüzde 1 artış gösterdiğini ortaya çıkardı. Futbol oynayan kadınların dinlenirken ölçülen kalp ritimlerinin, kontrol grubundaki kadınlara kıyasla daha çok azaldığı gözlemlendi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Clexane 4000 anti-Xa isimli ürünün geri çekme işlemi hakkında

Türk Eczacıları Birliği'ne Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti. tarafından gönderilen 08.07.2014 tarihli yazı ile; Adı geçen Firmanın ruhsatına sahip olduğu “Clexane 4000...

Kapat