Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

GSK Türkiye'ye yeni İnsan Kaynakları Direktörü 10 Mayıs 2013, Cuma 15:19

Glaxo Afrika’daki çocuklara yardım elini uzatıyor

İngiltere’nin en büyük ilaç üreticisi GlaxoSmithKline, Afrika’daki çocuk ölümlerini engelleyecek yeni ilaçlar geliştirmek üzere yardım kuruluşu Save the Children’la bir ortaklık başlattı. GlaxoSmithKline ve Save the Children, başlattıkları kampanya çerçevesinde, Afrika kıtası genelinde bir milyon çocuğun yaşamını kurtarabileceklerini belirtiyorlar.

BBC’de yer alan habere göre; ancak büyük bir ilaç şirketinin yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapmasına eleştirel yaklaşanlar, bu anlaşmanın arka planında şirketin farklı bir gündemi olabileceğini düşünenler de var. Save the Children, büyük bir ticarî ilaç şirketiyle yapılan anlaşmanın tartışma yaratmasını anlayışla karşıladıklarını, ancak bu birliktelikle pekçok çocuğun yaşamının kurtulacağını açıkladı.

Örneğin, gargara üretiminde kullanılan bir ilaç formülü, göbek bağı kesilen bebeklerde enfeksiyonları önlemek için kullanılabilecek bir jele dönüştürülecek. Yeni ilaçların maliyetine satılacağı belirtiliyor.

GlaxoSmithKline, bu yeni ortaklığın, şirketler ve yardım kuruluşlarının birlikte çalışma standartlarını belirleyecek güzel bir örnek olduğunu belirtiyor.Ortak proje kapsamında ilk pilot çalışmalar Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kenya’da yapılacak.

Bunun ardından Sahra Çölü’nün güneyindeki Afrika ülkeleri ve Latin Amerika’da da yeni projeler başlatılacak.

Save the Children Başkanı Justin Forsyth, “Bu önemli ortaklık, hem bizim hem GlaxoSmithKlein’ın, bir milyon çocuğu yaşatacak yeni yaratıcı girişimlerde bulunması anlamına geliyor. Eskiden böyle bir şirketle bizim gibi bir yardım kuruluşunun işbirliği yapması düşünülmezdi. Ancak GlaxoSmithKlein’ın yenilikçi, araştırmacı gücünü ve küresel çalışma ağını kullanarak çocuklar için büyük faydalar sağlayabiliriz” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Köpek sahibi olmak kalp krizi riskini azaltıyor

Amerika’nın en büyük kalp ve damar sağlığı örgütü köpek sahibi olmanın kişiyi kalp hastalıklarından koruyabileceğini açıkladı. New York Times'ta yer...

Kapat