Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mayıs 2013, Cuma 15:04

Köpek sahibi olmak kalp krizi riskini azaltıyor

Amerika’nın en büyük kalp ve damar sağlığı örgütü köpek sahibi olmanın kişiyi kalp hastalıklarından koruyabileceğini açıkladı.

New York Times’ta yer alan habere göre; Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı açıklamada,  evcil hayvan sahibi olmanın kardiyovasküler yararları olduğunu bildirdi. Grup, özellikle köpek sahibi olmanın, kalp hastalğı riskinin azalmasıyla muhtemelen ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Derneğin başkanı Dr. Glenn N. Levine,  “evcil hayvan sahipliği kardiyovasküler hastalıkların riskini azaltmada bir rol oynayabilir ama bunun psikolojik, sosyolojik ve fizyolojik nedenleri vardır” diyor.  Ülke çapında, Amerikalıların yaklaşık 70 milyonu köpek ve 74 milyonu da  kedi besliyor.

Dr Levine, kalp hastalığı riskini azaltmada geleneksel yöntemlerin etkili olduğunun kanıtlandığını ve şimdi de alternatif yaklaşımları araştırmak için iyi bir zaman olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırmada, evcil hayvan sahiplerinin fiziksel aktivitelerinin fazla olmasından dolayı kolesterol seviyelerinin düşük olduğu belirtiliyor.

Dr. Levine ve arkadaşları, insanların sadece evcil hayvanlara iyi bir ev vermek dışında herhangi bir nedenle evcil hayvanları benimsememeleri gerektiğini belirtiyorlar.

Ancak Dr. Levine; “Birisi bir evcil hayvanın sahibi olabilir ama yine de bir koltukta oturursa, sigara içerse, kan basıncını kontrol etmezse bu durum onların kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaz” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sıtmanın yayılması önlenecek

Araştırmacılar, sivrisinekleri sıtma parazitine karşı koruma yoluyla sıtmanın yayılmasını önleyecek bir bakteri buldu. Science adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma, bu bakterinin...

Kapat