Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Aralık 2011, Perşembe 16:34

Gilenya 0,5 mg (fingolimod), Ek2-G/Yurtdışı İlaç Listesi’ne girdi

Novartis tarafından geliştirilen ve Multipl Skleroz (MS) tedavisinde hastalar açısından çok önemli bir tedavi alternatifi olan, yüksek etkinliğe sahip tek oral tedavi fingolimod etken maddeli Gilenya 0,5 mg, 5 Kasım 2011 tarihli resmi gazetede Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayınlanan “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği”ne göre Ek2-G/Yurtdışı İlaç Listesi’ne girdi.

Türkiye’de ruhsat onayı 18.04.2011 tarihinde alınan ve “Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesi”nde (EK-2) yapılan bu düzenleme ile birlikte bedeli geri ödenecek ilaçlar listesine dâhil edilen Gilenya 0,5 mg (fingolimod) tedavisi Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) üzerinden Türk tıbbının hizmetine sunuldu.

Novartis tarafından yapılan basın açıklamasında, “Ataklarla seyreden MS” hastaları için ataklar ve özürlülük gelişimi üzerinde etkili bir seçenek olan Gilenya’nın, yıllık atak sayısında placeboya göre %54, standart tedaviye göre %52 oranında azalma sağlayarak yüksek klinik etkinlik sunduğu belirtiliyor.

Novartis, MS tedavisi için onaylı tüm tedavilerin enjeksiyon şeklinde (subkutan veya intramüsküler) veya intravenöz infüzyon şeklinde uygulanmak zorunda olduğu günümüzde Gilenya’nın yüksek etkinliğin yanı sıra oral yolla uygulanan bir tedavi seçeneği olarak bu ihtiyacı da karşıladığını vurguluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin ilk PES biberon markası Mamajoo raflarda

Grup Baby, bebek beslenme ürünleri alanında bir ilke imza attı ve Türkiye'nin BPA içermeyen ilk PES Biberon markası Mamajoo raflarda...

Kapat