Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Ağustos 2011, Perşembe 20:29

Gilead’ın yeni HIV kombinasyon tedavisi FDA’den onay aldı

Gilead Sciences tarafından geliştirilen Truvada (emtricitabine/tenofovir) ile Johnson&Johnson’a bağlı Tibotec Therapeutics tarafından geliştirilen Edurant’ın (rilpivirine) bileşiminden oluşan kombinasyon tedavisi Complera (emtricitabine/ rilpivirine/tenofovir) FDA’den onay aldı.

FDA onayını 2004 yılında almış olan Truvada’ya oranla çok yeni bir tedavi olan Edurant için FDA onayı geçtiğimiz Mayıs ayının sonunda gelmişti. Nükleozid olmayan reverse transkriptaz inhibitörü (NNRTI) sınıfına ait bir molekül olan rilpivirine, HIV viral replikasyonunu bloke ederek işlev görüyor ve günde bir kez kullanılıyor.

Yeni onay alan Complera’da, tıpkı Edurant gibi günde bir kez kullanılacak. Gilead tarafından onaya ilişkin yapılan basın duyurusunda, Gilead CEO’su Dr. John C. Martin’in;

“Complera Gilead tarafından sunulan ikinci tek-tablet tedavi ve HIV tedavisini basitleştirme ortak vizyonunu paylaşan iki organizasyon arasındaki işbirliğini simgeliyor. HIV alanında çok büyük ilerleme kaydedildi, fakat halen yeni tedavilere ihtiyaç duyulduğunu görüyoruz ve hastaların ihtiyaçlarına cevap verecek daha ileri seçenekler için çalışmaya devam ediyoruz.”

sözlerine yer verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bakırköy Belediyesi sunduğu sağlık hizmetlerini geliştiriyor

Bakırköy Belediyesi'nden yapılan basın bildirisinde ücretsiz hizmet verecek yeni görüntüleme merkezininin hizmete girdiği duyuruldu.

Kapat