Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Haziran 2013, Cuma 14:43

Geniz kanseri gençlerde yaygınlaşıyor

Geniz kanserleri Çin başta olmak üzere Asya ülkelerinde yoğun olarak görülmeye Nazofarenks (geniz) burnun gerisinde, kabaca başımızın tam merkezinde bulunan kör bir boşluğun adı. Geniz burun boşluğunun arkasında, kafa tabanında ve orta kulağa östaki tüpü aracılığıyla açılan bir bölgede yer alıyor. Diğer kulak burun boğaz hastalıkları ile benzer şikayetler göstermesi ve hastanın doktora geç başvurması gibi nedenlerle erken dönemlerde saptanması zorlaşıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Enis Özyar, nazofarenks kanserlerinin Çin başta olmak üzere daha çok Asya ülkelerinde görülmesine karşılık, ABD ve Avrupa’da daha nadir ortaya çıktığını söylüyor.

Türkiye’de ise hastalığın göreceli olarak daha sık ortaya çıktığını, diğer kanserlerden farklı olarak önceki yıllarda daha çok ileri yaş grubunda sık görülürken; ülkemizde 10-20 yaş grubunda bu kanser türünün görülme sıklığının arttığını belirtiyor. Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte tütsülenmiş yiyecek tüketilmesi, kimyasal maddelerle temas etmek, Epstein-Barr Virüs (EBV) enfeksiyonu, kronik burun enfeksiyonları öne sürülen risk faktörleri arasında yer alıyor. Erken yaş grubunda görülmesinin olası nedenleri arasında akraba evliliklerinin rolü olabileceği yolunda şüpheler bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Çıplak fare kanser tedavisine umut oldu

Çıplak köstebek farelerinin kanser tedavisine ışık tutabileceği bildirildi. ABD' deki Rochester Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, bu tüysüz hayvanların, fare ve sıçan...

Kapat