Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Mayıs 2013, Perşembe 10:42

Genel sağlık sigortası değiştiriliyor

Genel sağlık sigortası değiştiriliyor, ilave ücretlere yüzde yüz zam geliyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yasa Tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmelerine başlandı.

Tasarının 4. maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasının 73. maddesinde, hastaların sağlık hizmetlerine erişimini kısıtlayacak, iki önemli değişiklik yapılması öngörülüyor.

Sağlık hizmetlerinin finansmanı büyük ölçüde hastaya yükleniyor. Kamu üniversitelerinde “öğretim üyesinden sağlık hizmeti” adı altında vatandaşa ücretli sağlık getiriliyor.

Devlet hastaneleri ve kamu üniversiteleri tıp fakülteleri hastaneleri dışında kalan, vakıf üniversiteleri dahil Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli bütün sağlık kuruluşlarından, sağlık hizmeti alan vatandaşların ödeyeceği “ilave ücret” bir kat daha artırılacak. Özel hastaneler, vakıf üniversitesi eğitim ve araştırma hastaneleri, tıp merkezleri ve poliklinikler gibi sağlık kuruluşlarına başvuran hastadan, Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirlenen sağlık hizmeti ücretinin iki katı ilave ücret alınabilecek.

Kamu sağlık kurumlarında sunulan sağlık hizmetleri için istisnalar dışında ilave ücret talep edilemeyeceği belirtilmişken; yapılan değişiklikle birlikte üniversite öğretim üyelerinden mesai saati dışında hizmet alınması ilave ücret ödenmesi koşuluna bağlanıyor.

Yasa tasarısındaki ayrıntılı değişiklikleri öğrenmek için Türk Tabipler Birliği’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://j.mp/10I20cT

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kızılay'dan Twitter kampanyası
Kızılay, #kızılaybenimdir diyen herkesi desteğe çağırıyor

Türk Kızılayı, #kızılaybenimdir diyen herkesi Twitter kampanyasıyla bir araya getiriyor. Dünyanın en geniş insani yardım ağını oluşturan ve bünyesinde yer alan...

Kapat