Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Kasım 2012, Cuma 14:42

GE Türkiye’den “Meme Kanserine Hayır”

General Electric (GE) Türkiye, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı kapsamında İstanbul’da gerçekleştirdiği “Meme Kanserine Hayır” etkinliğinde kanseri ile mücadele etmiş hastalar, uzmanlar, GE çalışanları, aileleri ve STK üyelerini biraraya getirdi. Etkinlik, Türk kadınları arasında görülme sıklığı artan meme kanserine dikkat çekerek bu konudaki bilinç düzeyini artırmak ve meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirildi.

Kanyon Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirilen “Meme Kanserine Hayır” etkinliği, daha önce GE Küresel Mamografi Bölümü’nün lideri olan GE Türkiye Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy ile GE Healthcare Türkiye ve Orta Asya Başkanı ve CEO’su Siavosh Moussavi’nin evsahipliğinde yapıldı. Yaşam Sevinci Derneği kurucularından Dr. Sevil Öz etkinlikte katılımcılar için bir bilgilendirme oturumu düzenlerken, kendi kişisel deneyimlerini kamuoyuyla paylaşmak isteyen meme kanseri ile mücadele etmiş hastaların katıldığı bir paneli de yönetti.

“Meme kanseri kaynaklı ölüm oranları azaltılabilir”

Dr. Öz,

“Meme kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türü. Konuyla ilgili son veriler hastalığın Türk kadınları arasında görülen bir numaralı kanser çeşidi olduğuna işaret ediyor. Türkiye’de her yıl ortalama 30 bin kadın bu hastalığa yakalanıyor. Gelişmiş toplumlarda tarama programının yaygınlığı sayesinde bu hastalıktan ölüm oranları düşüş gösteriyor. Meme kanseri biliinçlendirme ayı genellikle saklı kalan bu hastalığı gündeme getirmek ve kadınlara düzenli olarak kendilerini muayene etmeleri, tarama yaptırmaları ve yaşam tarzlarını iyileştirmeleri konusunda açık bir mesaj göndermek adına oldukça önemli bir fırsat. Meme kanseri kaynaklı ölüm oranları bu sayede azaltılabilir.”

dedi.

“Hepimize görev düşüyor”

GE Türkiye Başkanı ve CEO'su Canan ÖzsoyGE Türkiye Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy da yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Healthymagination adını verdiğimiz küresel GE inisiyatifi, GE’nin daha fazla insana daha kaliteli ve uygun fiyatlı sağlık çözümleri sağlamasına yardımcı oluyor. Kansere karşı verdiğimiz mücadelede insanların bilgisinin ve bilinç düzeyinin artırılmasına odaklanıyoruz. Böylece hastalığı bir bilinmez olmaktan çıkarabilir ve Türkiye’deki tüm kadınlara bu konuda harekete geçmek için güç verebiliriz.

Düzenli biçimde kendi kendimizi muayene etmek, doktora danışmak, meme taraması yaptırmak ve yaşam tarzlarımızı daha çok egzersiz ve gelişmiş diyetler içerecek şekilde değiştirmek bize sağlığımızı koruma ve hastalığın seyrini değiştirme gücü verir. Bu konuda hepimize görev düşüyor. Kadın erkek her birimiz bu konuda duyarlı olmalı ve meme kanserinden kaynaklı ölüm oranlarını düşürmeye yardımcı olacak aksiyonları almayı ihmal etmemeliyiz.”

“Meme kanseri yalnızca kadınları değil, bütün bir toplumu etkiliyor”

GE Healthcare Türkiye ve Orta Asya Başkanı ve CEO’su Siavosh Moussavi de konuyla ilgili açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Kanser konusunda 50 yılı aşkın bir süredir inovatif sağlık ve tanı teknolojileri geliştiren küresel bir lider olarak GE Healthcare, dünyada ve Türkiye’de meme kanseri ile mücadele taahhüdünde bulunuyor. Meme kanseri yalnızca kadınları değil bütün bir toplumu etkiliyor. Bu alanda kamu ve özel sektörle, sağlık kurumlarıyla ve diğer önemli paydaşlarla işbirliği yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Çalışanlarımızın meme kanseri ile ilgili bilinç düzeyini yükseltmek amacıyla toplumu harekete geçirme konusundaki çabalarını da takdirle karşılıyoruz.”

Etkinliğe katılan kanseri ile mücadele etmiş hastalar, bu süreçte yaşadıkları deneyimleri katılımcılarla paylaşırken etkinliği izleyenler meme kanseri ile ilgili olarak hem kendileri hem de aileleri için almayı düşündükleri aksiyonları etkinlik alanına yerleştirilen yazı tahtaları aracılığıyla birbirleriyle paylaşma fırsatı buldular. Etkinlikte yaklaşık 200 kişinin biraraya gelmesiyle meme kanseri bilinçlendirmesinin sembolü olan bir “pembe kurdele” de oluşturuldu. Katılımcıların meydana getirdiği pembe kurdele Ekim ayında GE çalışanları, aileleri ve diğer katılımcıların oluşturduğu dünya çapındaki 40’dan fazla “pembe kurdele” sembolünden biri oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Mustafa Nevzat küresel değerlerle büyüyor

Mustafa Nevzat, 2010 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi rehberliğinde kaydettiği gelişmelerle küresel ölçekteki etkinliğini arttırıyor.

Kapat