Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Kasım 2012, Cuma 11:20

Mustafa Nevzat küresel değerlerle büyüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne 26 Mayıs 2010 tarihinde taraf olan Mustafa Nevzat İlaç Sanayii; bu çerçevede hazırladığı İkinci İlerleme Bildirimi’ni yayımladı. 1 Ocak-31 Aralık 2011 dönemini kapsayan rapor; Türk ilaç endüstrisinin gelişiminde öncü rol oynayan şirketin; sosyal, ekonomik ve çevresel konulardaki faaliyetlerini bir bütün olarak ele alıyor. Şirketin insan ve çalışan hakları, çevre yönetimi ve yolsuzlukla mücadele konularındaki uygulamaları ile kaydettiği gelişmelere raporda ayrıntıları ile yer veriliyor.

Çevreci üretim modelinin başarısı

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, tüm faaliyetlerini çevrenin korunmasına odaklanarak sürdürüyor. Bu kapsamda hayata geçirilen projelerle de önemli kazanımlar sağlıyor.2011 yılı sonunda elektrik enerjisi alanında tamamen yenilenebilir enerji kullanımına yönelen şirket, geri kazanılmış enerji tüketimini desteklemeye başladı.

Doğal kaynak kullanımının azaltılmasında, 2011 yılı hedeflerinin üzerinde bir performans sergilendi. 2011 yılında kaydedilen anlamlı üretim artışına rağmen elektrik tüketiminde sadece %1,1 artış yaşandı. Kg-ürün veya kutu-ürün başına tüketilen elektrik enerjisine bakıldığında 2010 yılına göre %32 daha az enerji kullanımı gerçekleştirildi. Kg-ürün veya kutu ürün başına tüketilen doğalgaza bakıldığında ise 2010 yılına göre %25 daha az kullanım sağlandı.

2011 yılı su tüketimlerine bakıldığında toplam su tüketimi artışı görülürken, kg veya kutu-ürün başına tüketilen su miktarının %23 azalması dikkat çekiyor.

Etik kriterlere bağlı ilaç tanıtımı

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii, ürünlerinin tanıtım ve pazarlamasını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan İlaç Tanıtımı İçin Etik Kriterler ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Yönetmeliği’ne bağlı kalarak yürütüyor. Şirketin faaliyetlerinde rehber edindiği bir diğer kaynak ise Türkiye İlaç Sanayi Derneği (TİSD) Tanıtım İlkeleri Kılavuzu.

2011 yılında ürettiği 107 milyon kutu ilacın %15’ini Afganistan, Cezayir, Irak, Lübnan, Sudan, Suriye, Türkmenistan, Vietnam ve Yemen gibi gelişmekte olan ülkelerin de bulunduğu 25 ülkedeki hastalara ulaştıran Mustafa Nevzat İlaç Sanayii; BM kurumlarının resmi ilaç tedarikçisi olma yetkinliğini de kazandı.

Sektör için ihracat hayati önemde

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii Genel Müdürü M. Levent Selamoğlu,

“Küresel İlkeler sözleşmesi çerçevesinde ilk raporumuzu 24 Mayıs 2011’de yayınlamıştık. İlk raporlama bu ilkelerle ilgili kendimize bir ayna tutma ve değerlendirme yapma fırsatı sağladı.”

dedi.

Mustafa Nevzat İlaç Sanayii Genel Müdürü M. Levent SelamoğluTürkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak 2004 yılında başlattıkları ihracat hamlesinin sonuçlarını vermeye başladığını vurgulayan Selamoğlu,

“Ülkemiz ilaç sanayiinin geleceğinin ihracat yapabilme kabiliyeti ve kapasitesiyle çok ilgili olduğunu düşünüyoruz. Mustafa Nevzat İlaç Sanayii; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerlerinden taviz vermeden ve uluslararası alanda da başarılı olma hedefinden ayrılmadan çalışmaya devam edecektir. Ayrıca 2012 yılı içinde gerçekleşen Mustafa Nevzat-Amgen birlikteliği; Türkiye’de benzersiz kabiliyetleri, bölgede ve diğer gelişmekte olan pazarlarda ise büyüme potansiyeli olan bir lider yaratacaktır.”

diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Watson, Actavis Grubu’nu 4,25 milyar Euro’ya satın aldı
Watson-Actavis birleşmesi tamamlandı

Şirket, 2013 yılından itibaren operasyonlarına Actavis adı altında devam edecek.

Kapat