Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mart 2014, Perşembe 10:53

Galaxy S5’in kalp ritmi sensörü uygulaması reddedildi

Samsung Galaxy S5, üzerinde taşıdığı kalp ritim izleyicisi ile şimdiden tartışmalara konu olmaya başladı. Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı her ne kadar böyle bir özelliği olsa da Galaxy S5’i tıbbi bir cihaz olarak kabul edemeyeceğini açıkladı.

Galaxy S5’in üzerinde yer alan kalp ritim izleyicisi ile S Health uygulaması üzerinden vücut fonksiyonlarıyla ilgili bildirimde bulunması, dünyanın bazı yerlerinde Galaxy S5’in tıbbi amaçlar doğrultusunda da kullanılabileceği ve ürettiği sonuçların spor odaklı alanlarda bir sertifika şeklinde kabul edilebileceği şeklinde değerlendirilmişti. Bunun nedeni, Galaxy S5’te kullanılan sensörlerin, tıbbi bir ortamda bir bireyin kalp hızını ölçmek için kullanılabilecek seviyede olması. Ancak Güney Kore yetkililerine göre monitörler arasında böylesi bir ayrımın yapılması yasaları revize edeceği için Galaxy S5’in tıbbi bir cihaz olarak kabul edilmemesine karar verildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Göz için instagram geliştirildi

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden araştırmacılar, göz doktorlarına ve hastanelerin acil servislerine on binlerce dolara mal olan ve gözü incelemeyi sağlayan...

Kapat