Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mart 2014, Perşembe 10:11

Göz için instagram geliştirildi

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi‘nden araştırmacılar, göz doktorlarına ve hastanelerin acil servislerine on binlerce dolara mal olan ve gözü incelemeyi sağlayan cihazın iPhone’a takılabilen bir modeli olan EyeGo adlı bir cihaz geliştirdi. Böylece bu teşhis cihazlarının maliyeti on bin dolar seviyesinden 90 dolara gerilemiş oldu.

EyeGo, uygulamasının da yardımıyla, gözün ön ve arka kısmından detaylı fotoğraflar alarak hastaların dosyalarına anında kaydedilebiliyor, gerektiğinde alınan bu görüntüler diğer sağlık uzmanları ile paylaşılabiliyor. EyeGo’nun hem Amerika’da hem de gelişmekte olan ülkelerde yaygın biçimde kullanılmasını bekleyen araştırmacılar, ortaya çıkarttıkları ürünü “göz için Instagram” olarak nitelendiriyor. EyeGo sayesinde maliyetler aşağı çekilerek, özellikle hastanelerin acil servislerinde bu aparatın yaygın kullanımına başlanmasının hastalara daha hızlı müdahale imkanı sağlayacağı belirtiliyor.

Geliştirilen ilk prototipler için piyasada kolaylıkla bulunan malzemelerden yararlandıklarını belirten araştırmacılar, prototipe son hali verildikten sonra 3D olarak taratılarak 3D yazıcı teknolojisi sayesinde ürünün maliyetlerinin çok daha aşağı seviyelere çekilebileceğini ve aparatların dünya çapında kullanımının mümkün hale gelebileceğini söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tıp dünyasında devrim yaratacak yeni aşılar üretildi

Bilim dünyası tıp dünyasında devrim yaratabilecek yeni aşılar üretti. Yeni aşıların buzdolabında tutulması gerekmediği gibi sonradan ek aşıları da gereksiz...

Kapat