Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Mart 2012, Salı 14:47

Fortune’a göre 2012’nin en beğenilen ilaç şirketleri Novartis, Abbott ve BMS

Dünyanın lider ilaç firmalarından Novartis, ABD’li ekonomi dergisi Fortune’un her yıl yayınladığı ve dünyanın önde gelen şirketlerinin bulunduğu “2012’in En Beğenilen Şirketleri” sıralamasında ilaç firmaları kategorisinde bu yıl da birinci seçildi. Novartis, geçen yıl da listenin ilk sırasındaydı.

Listede ikinci sırayı Abbott alırken, Bristol-Myers Squibb (BMS) üçüncü sırada yer aldı. Bu üç fimanın ardından Merck ve Johnson & Johnson, sırasıyla, 4. ve 5. poziyonda yer aldılar. Listenin tüm sektörleri kapsayan genel sıralamasında ilk 50’de yer alan tek ilaç firması ise (12. sıradaki) Johnson & Johnson oldu.

Dünya çapındaki büyük firmalarda çalışan 4.000’i aşkın yönetici, direktör ve mali analistin algılarını yansıtan bu çalışmada, katılımcılar meslektaşlarına hem genel olarak hem de finansal güç, global rekabet gücü, uzun dönem yatırımları, kurumsal varlıkların kullanımı, yönetim kalitesi, insan yönetimi, yenilikçilik, ürün/hizmet kalitesi ve sosyal sorumluluk olmak üzere dokuz spesifik nitelik bazında puan veriyor.

Gıda, kimya, sağlık, kozmetik, finans, teknoloji, internet ve otomotiv gibi 50 farklı sektörden şirketin yer aldığı sıralama, firma itibarı yönünden dünyanın en önemli sıralamalarından biri olarak nitelendiriliyor. Ayrıca, bu çalışma pazar liderlerinin belirlenmesinde en kapsamlı küresel sıralama olarak değerlendiriliyor.

Fortune tarafından yayımlanan listeye buradan ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi’nin desteğiyle bisikletle dünya turuna çıkan Fransız çift, İstanbul’daydı

Tandemle 1 yılda 11 bin kilometre yol yapacak olan çift, kurdukları internet sitesinde hem günlük tutuyor hem de kat ettikleri...

Kapat