Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ekim 2011, Cuma 19:13

Fenerbahçe’li bayan voleybolcular Universal Hastaneleri’nde meme muayenesinden geçti

Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımı oyuncuları, Universal Hastaneler Grubu’nda meme muayenesinden geçti. Meme kanserine karşı rutin kontrollerini gerçekleştiren oyuncular, erken teşhisin meme kanseri tedavisinde taşıdığı önem hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sadık Yıldırımdan bilgi aldılar.

Rutin taramalarda henüz belirti vermemiş erken dönemdeki kanserlerin yakalanabildiğine dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sadık Yıldırım,

“Erken teşhis edildiğinde meme kanserleri yaşamı tehdit eden bir hastalık olmaktan çıkar. Rutin taramalarda genel cerrahlar tarafından memenin ve koltuk altlarının fiziksel muayenesi yapılır. 40 yaş üzerindeki kadınlara mamografi çekilir. Mamografinin iki yılda bir yapılması yeterlidir. Bazı nadir durumlarda mamografi yerine MR uygulanmaktadır. MR, muayenede kitle hissedildiği halde mamografide bir anormallik saptanmayan kadınlarda, meme ameliyatı geçirmiş kadınlarda, memesinden silikon implant bulunanlarda veya kalıtımsal meme kanseri riski taşıyanlarda gerekli olabilmektedir. Mamografinin radyasyonla meme kanseri riskini artırdığı konusunda endişeler sık sık dile getirilmektedir. Ancak 40 yaşın üzerindeki kadınlarda mamografinin kanser riski, mamografi yapılmadığında atlanmış, gecikilmiş kanser riskinden çok düşüktür. Taramalarda mamografiye gerektiğinde ultrasonografi de eklenebilir”

dedi.

Doç. Dr. Sadık Yıldırım - Universal Hastaneler Grubu

Yaşı 40’ın üzerindeki kadınlarda yıllık rutin muayene dışında kendi kendini muayenenin de önem taşıdığını belirten Doç. Dr. Yıldırım, sağ memenin sol el, sol memenin de sağ el ile göğüs kemikleri arasında sıkıştırılarak ve her iki koltuk altının kontrol edilmesi ile yapılan muayenede, ilk dönemlerde meme yapısının tanınmış olacağına dikkat çekti. Daha sonra bu yapıdaki küçük değişikliklerin kolayca fark edilebildiğini vurguladı. Rutin muayeneler dışında memede saptanan en küçük değişiklikte (kitle, akıntı, ağrı, kızarıklık, büyüme, ödem, meme ucu kaşıntısı, meme ucundan kanama, meme başının geri çekilmesi) hemen bir genel cerrahi uzmanına başvurmak gerektiğini bildirdi.

Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımı 17 Ekim Pazartesi günü oynayacakları Vakıfbank Türk Telekom maçına meme kanserine dikkat çekmek için yakalarına pembe kurdele takarak çıkacaklar.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fransız Juvisé, Eczacıbaşı’nı tercih etti

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama, Fransa'nın ilaç sektöründe yükselen yıldızı Juvisé Pharmaceuticals ile psikiyatri ilaçları alanında işbirliği yaptı.

Kapat