Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Ağustos 2012, Cuma 13:53

FDA’dan dijital ilaçların önünü açacak ilk onay geldi

Üretici firma Proteus Digital Health, hastanın tedaviye bağlılığını takip etmek üzere, alınan tabletlerin içerisine yerleştirilmek için geliştirdiği sindirilebilir mikroçipler için FDA onayını aldığını duyurdu. Bir ilk niteliği taşıyan bu gelişme, gelecekte özellikle kronik hastalıklarda gözlemlenen kompliyans problemlerine çözüm olma potansiyeli taşıyor.

Hastanın ilaçlarını önerildiği şekilde ve düzenli alıp almadığını kontrol etmek için geliştirilen bu mikroçipler eser miktarda magnezyum ve çinko içeriyorlar. İçerisine hapsedildikleri tabletle birlikte alındıklarında, mide sıvılarındaki çözülme sırasında küçük bir elektrik akımı oluşturan bu mikroçiplerin yarattığı voltaj değişimi deri yüzeyine bir sinyal yolluyor. Yine Proteus tarafından geliştirilen bir patch aracılığı ile alınan bu sinyal, akıllı telefonlar üzerinde çalışan bir uygulamaya aktarılıyor. Bu mobil uygulama da oluşturduğu raporu tedaviyi geliştiren firma ya da tedaviyi öneren sağlık kuruluşuna ileterek anlık ve uzun süreli takibini sağlıyor.

FDA'dan dijital ilaçların önünü açacak ilk onay geldi

Nature tarafından yayımlanan haberde, FDA ve EMA’nın bu sindirilebilir mikroçiplerin şu an sadece plasebo tabletlere implante edilmelerine onay verdiği belirtiliyor. Bununla birlikte, geniş çaplı üretime başlandığında tablet başına maliyetinin 1 senti (~2 kuruş) geçmeyeceği tahmin edilen bu mikroçipler için Proteus’un yakın gelecekte gerçek tedaviler için de onay almayı beklediği belirtiliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca Türkiye’den Japonya’ya üst düzey transfer

AstraZeneca Türkiye'de 2007 yılından beri önemli başarılara imza atan Dr. Müjgan Ateş, Medikal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak AstraZeneca Japonya'ya...

Kapat