Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Ağustos 2011, Pazartesi 13:44

FDA, yeni bir herediter anjiyoödem tedavisine onay verdi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yaptığı basın açıklaması ile, Shire Pharmaceuticals tarafından geliştirilen Firazyr’a (icatibant enjeksiyonu) 18 yaş ve üstündeki herediter anjiyoödem hastalarında kullanılmak üzere onay verdiğini açıkladı. Yeni geliştirilen tedavi, önceki tedavilerin aksine, hastanın doktor gözetiminde olmadan kendi kendisine enjeksiyon yapabilmesine olanak sağlıyor.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Firazyr 2008’den beridir Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından pazarlama izni almış ve geçtiğimiz Mart ayı itibari ile de doktor gözetiminde olmadan kullanım için de onaylanmış bulunuyor.

FDA tarafından yapılan basın açıklamasında, FDA’in İlça Değerlendirme ve Araştırma Merkezi’nde yer alan 2 numaralı İlaç Değerlendirme Birimi’nin Direkötrü Dr. Curtis Rosebraugh;

“Firazyr akut herediter anjiyoödem ataklarının tedavisinde yeni bir seçenek sunuyor ve kullanıcı enjeksiyonu abdominal olarak kendi kendisine yapabildiği için hastalar artık kendilerini belirtilerin görülmeye başlaması ile tedavi edebilecekler.&rdquo

ifadesine yer verildi.

Shire tarafından yapılan basın açıklamasında ise, Shire İnsan Genetik Terapiler Birimi Başkanı Sylvie Grégoire’in;

“Bu alandaki liderliğimiz nedeni ile Shire, nadir görülen hastalıklardan şikayetçi hastaların özel ihtiyaçlarını karşılamak için çok geniş tecrübeye sahip. Firazyr’ın 38 ülkede onaylanmış olması ile bu özgün tedaviyi de gelişmiş OnePath hasta servis ve destek programımız ile birlikte ABD’de yaşayan herediter anjiyoödem hastalarına ulaştırmış olmaktan dolayı çok mutluyuz.”

sözlerine yer veriliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Tam gün” yayınlanan kanun hükmünde kararname ile geri geldi

Yeni yayımlanan KHK doktorların mesai saatleri dışında sağlık kuruluşlarında ya da muayenehanelerinde çalışmaları ile ilgili kısıtlayıcı maddeler içeriyor.

Kapat