Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ekim 2011, Çarşamba 16:30

FDA, lösemi tedavisinde kullanılan Sprycel (dasatinib) için bir güvenlik duyurusu yayınladı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından yayınlanan güvenlik duyurusuna göre, kronik myeloid lösemi (KML) tedavinde kullanılmakta olan Sprycel (dasatinib), nadir görülen bir rahatsızlık olan pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH) riskini artırıyor.

Duyuruda, rapor edilen vakalarda PAH’ın, Sprycel kullanımına başlanmasının ardından değişen süreler sonrasında gözlemlendiği belirtiliyor. PAH’ın, ilacın kullanıma başlanmasının üzerinden bir yıldan daha uzun zaman geçmesini takiben de ortaya çıkabildiğine dikkat çekiliyor. Duyuruda ayrıca, Sprycel ile tedavi edilmekte iken PAH geliştiren hastaların çoğu kez aynı zamanda başka ilaçlar kullandığının ya da hâlihazırda başka medikal problemlere sahip olduklarının tespit edildiğine vurgu yapılıyor.

Sprycel etiketinin “uyarılar ve önlemler” başlığının söz konusu riski içerek şekilde güncellendiğinin ifade edildiği duyuruda sağlık profesyonellerinden, hastalarda Sprycel ile tedaviye başlamadan önce kardiyopulmoner hastalık taraması yapmaları isteniyor. Tedavi süresince de hastaların PAH için gözlemlenmesi gerektiği belirtiliyor. Hastalar ise, Sprycel ile tedavileri sırasında PAH belirtileri faketmeleri durumunda derhal doktorlarına başvurmaları konusunda uyarılıyor.

İEGM resmi internet sitesine göre Sprycel 20 mg, 50 mg ve 70 mg’lık dozları ile ülkemizde de kullanıma sunulmuş bulunuyor. Sprycel, imatinib ile istenen yanıtın alınamadığı KML ve Ph+ (relaps/refrakter Philadelphia kromozomu pozitif) akut lenfoblastik lösemi (ALL) tedavisinde, yetişkin hastalarda kullanılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Lilly’den bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadele için 30 milyon dolarlık yatırım

Lilly, gelişmekte olan ülkelerde bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların artan yükü ile savaşmak üzere 30 milyon dolarlık yatırım kararı aldı.

Kapat