Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

17 Şubat 2012, Cuma 16:57

FDA, Gen-Probe tarafından geliştirilen yeni prostat kanseri testini onayladı

FDA, ABD’li Gen-Probe firması tarafından geliştirilen yeni prostat kanseri testine onay verdi. Yeni test, prostat kanseri ile ilişkilendirilen PCA3 geninin over-ekspresyonunu tespit ederek teşhise olanak sağlıyor. Gen-Probe tarafından yayımlanan basın duyurusunda, Progensa® adı verilen testin, prostat kanserine yönelik geliştirilen ilk idrar testi olduğu ifade edilerek, son zamanlarda sıkça hatalı pozitif sonuçlar üretmesi nedeni ile eleştirilere hedef olan prostat spesifik antijen (PSA) testine alternatif oluşturduğu belirtiliyor.

PSA, prostat bezinin hücreleri tarafından üretilen ve bir pıhtı halinde çıkan meninin sıvılaşmasını sağlayan bir protein molekülü. Bu proteinin kanda artışı, prostat bezinde bir sorun olduğunun göstergesi olarak yorumlanıyor ancak, PSA testinde şüpheli sonuçların elde edilmesi her zaman prostat kanseri olduğu anlamına gelmiyor. Prostat bezinin iyi huylu büyümesinin, enfeksiyonlar gibi diğer nedenlerin de PSA düzeyini artırdığı biliniyor.

Prostat kanseri şüphesi, rektal muayenede prostat bezinde nodül veya sertlik hissedilmesi ve/veya PSA düzeyinde yükseklik ile ortaya çıkabiliyor. Anormal rektal muayene bulguları ve/veya PSA yüksekliği var ise bunun iyi huylu bir büyüme veya prostat kanserinden kaynaklandığını belirlemek üzere kişiye prostat biyopsisi öneriliyor.

Tüm dünyada birçok uzman ve düzenleyici otorite, yakın zamanda açıklanan veriler ışığında tartışma odağı haline gelen PSA testininin gereksiz biyopsi, ameliyat ve radyasyon tedavilerine neden olduğunu ileri sürüyor. Prostat kanseri için gerçekleştirilen biyopsiler hastane enfeksiyonu ve kanama riskleri taşıdığı gibi, bu biyopsilerde kanserin bir kerede teşhis edilememesi durumu da söz konusu olabiliyor. Dolayısı ile hastaya, invazif biyopsi işleminin tekrarlanması gerekebiliyor.

Gen-Probe tarafından yayımlanan duyuruda, geliştirilen Progensa® adlı yeni testin; daha önce gerçekleştirilmiş bir biyopside negatif sonuç elde edilmiş olan hastalarda, tekrar bir biyopsiye ihtiyaç olup olmadığının tespitinde yardımcı olacağı belirtiliyor. Firma, daha önce bir veya daha fazla negatif biyopsi sonucu elde edilmiş 50 yaş ve üzeri hastalarda, hastaya ait diğer veriler ile birlikte kullanılmak üzere FDA‘dan onay alan testten elde edilecek negatif sonuçların, düşük pozitif biyopsi sonucu ile ilişkili olduğunu vurguluyor.

Aşağıda Bio-Gen tarafından yayımlanan videoyu bulabilirsiniz. Benzer video içerik için Farmaskop’un YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakalığı’ndan Mediator (benfluorex) adlı ürünle ilgili açıklama

İEGM, ulusal basında Mediator (benfluorex) adlı zayıflama ilacı ile ilgili olarak yer alan bazı haberlerin ardından, kamuoyunu bilgilendirmek üzere bir...

Kapat