Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2014, Salı 13:37

FDA, Ebola ile mücadelede deneysel ilaç kullanımına onay verdi

Amerika Birleşik Devletleri, Ebola salgınında en fazla ölümlü vakanın görüldüğü Liberya’ya hastalığa karşı henüz deney aşamasındaki ilaçlardan gönderilmesine onay verdi.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Liberya hükümetinin bu yöndeki talebinin karşılanacağını bildirdi. Ebola virüsünün 29 kişinin ölümüne yol açtığı ülkede, tedbir olarak üç büyük vilayette genel karantina uygulanıyor.

Euro News’in haberine göre; Ebola vakalarının en çok görüldüğü Gine, Sierra Leone ve Liberya’da acil durum ilan edildi.Bölge ülkelerinden Nijerya’da ise dün bir kişinin daha hastalığa yenik düşmesiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükseldi. 139 kişi de virüsü taşıdığı şüphesiyle gözetim altında tutuluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre Batı Afrika’da yılın başından bu yana 932 kişi salgın nedeniyle can verdi.

WHO’nun uluslararası acil durum ilanı bazı hükümetleri, salgının merkezi konumundaki Batı Afrika ülkelerine yardım için harekete geçirdi. Çin’in gönderdiği tıbbi araç gereç ve ilaç yüklü bir kargo uçağı dün Gine’ye ulaştı.

Bu arada Sierra Leone’de Çin vatandaşı sekiz kişinin Ebola taşıdığı için karantinaya alındığı bildirildi. Batılı ülkelerde ilaç geliştirme deneyleri devam eden Ebola’nın halen bir tedavi yöntemi bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Ebola’dan ölenlerin sayısı 1000’i aştı

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'da Ebola salgınında ölenlerin sayısının 1000'i geçtiğini açıkladı.  DSÖ, salgının başlamasından bu yana Ebola'nın 1013 can...

Kapat