Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2014, Salı 13:27

Ebola’dan ölenlerin sayısı 1000’i aştı

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika’da Ebola salgınında ölenlerin sayısının 1000’i geçtiğini açıkladı. 

DSÖ, salgının başlamasından bu yana Ebola’nın 1013 can aldığını, 1848 vakaya rastlandığını belirtti. Örgüt, 7-9 Ağustos tarihlerinde 52 kişinin daha öldüğünü ve 69 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

Bu dönemde Gine’de 11, Liberya’da 45 ve Sierra Leone’de 13 yeni vakaya rastlandığı bildirildi.

Hafta sonu toplam ölü sayısının 1000’i geçtiğini belirten örgüt, bu dönemde Gine’de 6, Liberya’da 29 ve Sierra Leone’de 17 kişinin yaşamını yitirdiğini vurguladı.

DSÖ, geçen hafta salgında 961 kişinin öldüğünü, 1779 vakanın tespit edildiğini açıklamıştı.

Öte yandan DSÖ bugün, şu ana kadar herhangi bir ilacı ve aşısı bulunmayan Ebola virüsü için deneysel ilaç çalışmalarının uygulanıp uygulanamayacağını masaya yatırıyor.

Ancak ABD’den yapılan açıklamada, Liberya’nın Ebola virüsüne karşı geliştirilen ve henüz deneme aşamasında olan aşının kendilerine ulaştırılması talebinin ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve ABD Sağlık Bakanlığı’na bağlı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kabul edildiği belirtildi.

Liberya’da halk “kendi kendini tedavi etmeye” çalışıyor

Ebola salgınından en fazla etkilenen Liberya’da virüsün yayılması nedeniyle sağlık kuruluşlarının kapanması halkı “kendi kendini tedaviye” zorluyor.

Nüfusu 4 milyon olan ülkede hastaneler kapanınca doktor onayını almadan ilaçları temin etmeye çalışanların sayısı giderek artıyor.

Liberya’nın başkenti Monrovia’da eczaneden ilaç satın almaya giden 6 çocuk annesi Sue Dweh, “bütün hastaneler kapandığı için kendimiz önlem almak zorundayız” ifadesini kullandı.

Bir eczacı ise kartonlarca sipariş aldığını söyleyerek herkesin “kendi kendinin doktoru olduğu” ülkede buna karşı çıkamadıklarını açıkladı.

Gine, sınır kapılarını kapatmayacağını açıkladı

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde sınır kapılarını kapatmayacaklarını belirtti.

Conde, her ülkenin istediği önlemleri alma özgürlüğüne sahip olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Remy Lamah hafta sonu, Liberya ve Sierra Leone sınırlarının, salgın kontrol altına alınıncaya dek geçici olarak kapatıldığını açıklamıştı. Hükümet kaynakları ise, bakanın açıklamasının iletişim sorunlarından kaynaklandığını söylemişti.

“Fildişi Sahili’nde 40’a yakın şüpheli vakanın tümünün sonuçları negatif”

Fildişi Sahili Sağlık Bakanı Raymonde Goudou Coffie, ülkede 40’a yakın şüpheli vaka tespit edildiğini fakat yapılan testlerin negatif çıktığını belirtti.

Sağlık Bakanı, Ebola salgınıyla mücadele etmek için şimdiye kadar 1 milyon dolarlık yatırım yapıldığını ifade ederken Savunma Bakanı Paul Koffi Koffi, sınırlarda görev yapan yetkililerin duyarlı olmaları konusunda eğitim aldıklarını ve önlem için grup halinde sınırı geçmek isteyen kişilerin ülkeye kabul edilmeyeceğini açıkladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp naklinin yerini alacak aşı geliyor

Bilim adamları, kalp nakli bekleyen hastalara umut olabilecek bir yeni bir tedavi yönteminin üzerinde çalışıyorlar. Genlere enjekte edilen aşı, kalp...

Kapat