Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2014, Salı 12:01

Kalp naklinin yerini alacak aşı geliyor

Bilim adamları, kalp nakli bekleyen hastalara umut olabilecek bir yeni bir tedavi yönteminin üzerinde çalışıyorlar. Genlere enjekte edilen aşı, kalp ve diğer organları yeniden tamir ediyor.

Ingiltere’de Imperial College London’da üzerinde çalışılan bir gen terapisinin hayata geçmesi durumunda başta kalp olmak üzere iflas eden organlar, yeni geliştrilen aşı ile tedavi edilecek.

İngiltere’de her sene kalp nakli bekleyen yüzlerce hasta olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu yeni yöntemin uygun bir alternatif olabileceğini belirtiyor. Ntvmsnbc’nin haberine göre; organ naklinin yerini alması beklenen ve henüz araştırma aşamasında olan çalışmanın hayata geçmesi durumda vücuda enjekte edilen aşıyla zarar görmüş organlar tamir edilebilecek.

Kalp yetmezliği genellikle kalp krizinin ardından ortaya çıkıyor. Araştırma, yıpranan ve işlev görmeyen kalbin, gen tedavisi ile eski sağlıklı yapısına kavuşturmayı da hedefliyor.

İngiltere’de her sene onlarca kalp hastası, organ beklerken hayatlarını kaybediyor. Başta kalp olmak üzere organ naklinin yerini alabilecek olan bu yeni tekniğin tam anlamıyla başarıya ulaşıp ulaşmayacağı ve ne zaman hastalar üzerinde uygulanmaya başlanacağı ise henüz bilinmiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Toshiba’nın yeni doktor bileklikleri geliyor

Toshiba, yeni ürünü WERAM1100’ü açıkladı.  İlk aşamada, 20 ağustostan itibaren internet üzerinden olarak, Japonya için, satılacak olan bileklik özellikle sporcuların ilgisini çekecek....

Kapat