Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

25 Ekim 2013, Cuma 11:23

FDA, “Champix” ilacı ile ilgili yeni bir risk açıkladı

Amerika İlaç Dairesi, intihar eğilimi ve depresyon gibi yan etkileri olduğu öne sürülen sigara bırakma ilacı Champix ile ilgili yeni bir risk açıkladı.

FDA, aralarında Türk hekimlerin de bulunduğu üyelerine e-mail göndererek Champix’de kalp krizi tehlikesi olduğunu bildirdi. SGK da ilaçla ilgili çalışmaları durdurdu. Sigara bırakma ilacı ‘Cham-pix’in ortaya çıkan yeni yan etkileri tartışmaları beraberinde getirdi. Zaman gazetesinden Çağlar Avcı’nın haberine göre, iki hafta önce Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), aralarında Türk kardiyolog ve aile hekimlerinin de bulunduğu üyelerine ilaçla ilgili uyarı e-maili atması, tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. FDA yazısında Champix’in ölümcül kalp krizi riskine sebep olduğuna dikkat çekti. Ürünle ilgili 2007 ve 2011’de farklı rahatsızlıkları tetiklediği için uyarı yapan daire, riskleri yenileyerek tekrarladı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kutusu 190 lira olan ilacın ödeme kapsamına alınması için çalışma başlatmıştı. Ancak e-mail üzerine çalışmayı askıya aldı. Sağlık Bakanlığı da geçtiğimiz yıl 300 bine yakın sigara bırakma ilacı alıp poliklinikler vasıtasıyla vatandaşa ücretsiz vermişti. Özellikle bu kampanya, ilacın bilinirliğini çok artırdı. İlacın tehlikeleri, yan etkileriyle de sınırlı değil. Reçeteli ve doktor kontrolünde alınması gereken Champix, vatandaşa çok rahat satılıyor. Üretici firma Pfizer ise kendisini, “Araştırmalarımıza göre bu riskler yüksek değil” sözleriyle savunuyor. FDA, 12 Aralık’ta yaptığı uyarıda ilacın felce de sebep olabileceğini duyurarak hastalara şu çağrıda bulundu: Göğüs ağrısı, nefes yetmezliği, yürürken baldırda ağrı, halsizlik, uyuşukluk ya da konuşma zorluğu gibi belirtiler karşısında uzmana başvurun.

FDA’nın Açıklaması Soru İşaretlerini beraberinde getirdi
Daire, üretici firma Pfizer’in çalışmalarından da örnek vererek ilacı kullananlarda ölümle sonuçlanmayan kalp krizi ve inmenin görüldüğünü söyledi. Ancak bu risklerin istatistiksel olarak belirgin olmadığını belirterek kafalarda soru işaretleri bıraktı. Uzmanlar, FDA’nın bu uyarıyı daha sonra sıkıntı olmaması için yapmak zorunda olduğu görüşünde. Yine uzmanlara göre daire, Pfizer’i zor durumda bırakmamak için görülme sıklığının az olduğu bilgisini yer verdi. Bu arada Pfizer, FDA’nın son açıklamasını rutin bir uygulama olarak değerlendirdi. Firma yetkililerine göre uyarı e-maili, daha önce yapılan bilgilendirmeyle ilgili bir güncelleme. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı, Champix ile kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişkiyi değerlendiriyor ve hekimleri konu hakkında bilgilendiriyor. Bu uyarılar, reçetelere de ekleniyor. Ayrıca FDA’nın açıklamaları doğrultusunda Pfizer de çalışmalar yapıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Tam Gün Yasa Tasarısı’ndan sürpriz bir düzenleme çıktı

Hükümetin, öğretim üyelerinin tıp fakültelerinde sözleşmeli, tıp fakültelerindeki öğretim üyelerinin ise özel hastanelerde çalışmasına olanak sağladığı Tam gün Yasa Tasarısı’nda, hukukçu, mimar ve mühendis kökenli...

Kapat