Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2011, Çarşamba 15:23

Farmaskop’a Altın Steteskop Ödülü

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları çerçevesinde bu yıl ilk kez verilen Altın Steteskop Medya Ödülleri sahiplerini buldu. Ödüllerin amacının yazılı ve görsel medyada sağlıkla ilgili bilgilerin, mesajların doğru aktarılması, etik tutum sergilenmesi ve nitelikli yayın yapılmasını desteklemek olduğu belirtildi. Bu kapsamda sekiz yıldır yayımda olan ve sağlık profesyonellerine hitap eden Farmaskop, sağlık yayıncığını doğru yapması nedeniyle sağlık dergisi kategorisinde Altın Steteskop Ödülü’ne layık görüldü.

Gazete kategorisinde, sağlık editörüne sahip tek gazete olan Sabah, televizyon dizisi kategorisinde, sağlık mesajlarını doğru iletmeleri sebebiyle Deniz Yıldızı ve Çocuklar Duymasın isimli programlar ödül aldı. Halkı bilgilendirmek konusunda sergilediği etik tutum sebebiyle Doktorum programı televizyon programı kategorisinde ödüle layık bulunurken radyo programı kategorisinde, sigarayı bırakma konusunda sergilediği tutum sebebiyle Best FM’den Cem Aslan’a ödül verildi. İnternet sitesi kategorisinde ise anne-çocuk sağlığı konusundaki hassasiyetleri nedeniyle anneyiz.biz ödül aldı. Ayrıca, sigara yasağının delindiği eğlence mekânlarında sahne almayı reddederek sergilediği sorumluluk ve örnek bilinç dolayısıyla şarkıcı Sertap Erener’e de Altın Steteskop Ödülü verildi.

Sağlık profesyonellerinden gurur verici öyküler
Altın Stetoskop Medya Ödülleri töreninin öncesine Türkiye’nin dört bir tarafında hizmet veren doktorların başarı hikâyeleri damga vurdu. Sağlık Bakanlığı’nca yılın doktoru seçilen 81 hekim ödüllerini alırken, Türk hekimlerin görev yaptığı ve insani yardımda bulunduğu altı ülkeyle de canlı bağlantı gerçekleştirildi. 12 Mart akşamı İstanbul Pendik Green Park Otel’de düzenlenen törenlerde Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk tıbbına büyük hizmetlerde bulunan ve meslek duayenlerinden Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Prof. Dr. Kemal Önen, Prof. Dr. Saffet Solak, Prof. Dr. Süleyman Oğuz Kayaalp, Prof. Dr. Edip Zeki Korkusuz ve Prof. Dr. Ahmet Soner’e "Üstün Hizmet Ödülü" verdi. Daha sonra 81 ilde yılın doktoru seçilen, her koşul altında özveriyle çalışan hekimlere ödülleri dağıtıldı.

Törende, hekimler dışında diğer sağlık çalışanlarına da ödül verildi. Bu kapsamda, ameliyat sonrası pansuman işlemlerini kolaylaştıran ve Stomatik adı verilen aparatı geliştirerek patent alması nedeniyle Bursa’da görev yapan Hemşire Özlem Bekteş’e başarılı çalışmasından dolayı ödül verildi. Mavi kod arabaları için geliştirdiği yeni kilit sistemi ile bu alandaki maliyetin yüzde 150 azalmasını sağlayan, Bursa’da görev yapan erkek hemşire Erkan Özübek de ödüle layık görüldü. Muğla’da görev yapan ve geçtiğimiz ekim ayında yaşanan bir trafik kazasında İzlandalı anne ve babasını kaybeden altı buçuk aylık Daniel’e süt annelik yapan Hemşire Selda Köse’ye sahip olduğu insani duygular nedeniyle ödül verildi. Antalya’da bir sağlık kuruluşunda temizlik görevlisi olan Metin Onur da yılın sağlıkçısı ödüllerini alanlardan oldu. Balkon demirlerine tırmanan bir yaşındaki Ali Bulut’u görüp altıncı kattan aşağı düşerken kollarını açarak havada yakalayan Onur’un bu kahramanlığı ona ödül kazandırdı.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca’nın İlk Yardıma İlk Adım Projesi ödül aldı.

AstraZeneca Türkiye'nin, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV'in katkılarıyla, Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) öğrencilerine yönelik yürüttüğü İlk Yardıma İlk Adım...

Kapat