Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2011, Çarşamba 15:15

AstraZeneca’nın İlk Yardıma İlk Adım Projesi ödül aldı.

AstraZeneca Türkiye, “İlk Yardıma İlk Adım” projesi ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında dünyanın en prestijli ödülleri arasında kabul edilen “PR News 2010 CSR Awards”da finale kaldı. Dünyada büyük ilgi gören yarışmaya katılan birçok ülkeden yüzlerce projeyi geride bırakan Astra Zeneca Türkiye, PR News 2010 CSR Awards’ın 6 kurumun yer aldığı finalde en güçlü adayları arasında gösterildi.

PR News 2010 CSR Awards, ABD Washington DC’de 8 Mart günü National Press Club’ta düzenlenen final töreniyle sahiplerini buldu. Yarışma jürisinin 6 finalist arasında yaptığı değerlendirme sonrasında AstraZeneca Türkiye’nin 4 yıldır Milli Eğitim Bakanlığı ve TOÇEV ile birlikte yürüttüğü İlk Yardıma İlk Adım projesi, onur ödülüne layık görüldü.

İletişim dünyasının “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Oscar’ı”
67 yıllık yayın hayatı ile Halkla İlişkiler alanın dünyadaki en saygın kuruluşları arasında yer alan ABD merkezli PR News, yıllık 250.000 tirajı ile tüm dünyada milyonlarca kişiye ulaşıyor. PR News, 48 yıldır düzenlenen ve Halkla İlişkiler dünyasının en saygın ödülleri arasında yer alan Platinum PR Awards’ın yanı sıra 2005 yılından bu yana Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında da “CSR Awards” ödüllerini dağıtıyor. Alanında dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan PR News CSR Awards, iletişim dünyasında “kurumsal Sosyal Sorumluluk alanının Oscar’ı” olarak da nitelendiriliyor.

Döneminin en uzun soluklu sağlık ve eğitim projesi olan “İlk Yardıma İlk Adım” projesi, 2007 yılından bu yana Türkiye’deki Yatılı İlköğretim Bölge Okulları öğrencilerine yönelik olarak, aralıksız sürdürülüyor. “Hayat kurtaran eğitim” olarak da adlandırılan İlk Yardıma İlk Adım Projesi, bugüne kadar 68 ildeki 187 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda 35.000’in üzerinde öğrenciye ulaştı. Projenin 2011 hedefi ise; 50.000’in üzerinde öğrenciye ulaşarak, ilk yardım bilinci oluşturmak olarak belirlendi.

Çizgi filmle, tiyatroyla, eğlendirerek öğreten, “hayat kurtaran” eğitim
“İlk Yardıma İlk Adım” projesi kapsamında MEB ilk yardım formatorünün sözlü ve uygulamalı eğitimi ile başlayan ilk yardım eğitimi, Turbo ve arkadaşlarının maceralarını konu alan çizgi filmler ile pekiştiriliyor. Daha sonra ise üç arkadaşın (Burak, Ayşe ve Cemil) orman gezisinde başından geçenleri konu alan tiyatro gösterisi ile de verilen ilk yardım eğitiminin, öğrencilerin algılarında daha kalıcı olarak yer alması sağlanıyor. Böylelikle çocuklar eğlenirken öğrenmiş oluyorlar. Günün sonunda öğrenciler arasında düzenlenen kısa bir yarışma ile hem eğitimde verilen bilgiler tekrar pekiştiriliyor, hem de öğrenme küçük hediyelerle ödüllendiriliyor. Eğitimin sonunda ise öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir ilk yardım kitapçığı, okullara ise tam donanımlı ilk yardım dolabı hediye ediliyor.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Boceprevir için FDA’den öncelikli inceleme ve EMA’den hızlandırılmış değerlendirme kararı

MSD'nin araştırma aşamasındaki oral hepatit C proteaz inhibitörü olan Boceprevir, FDA tarafından öncelikli incelemeye ve EMA tarafından hızlandırılmış değerlendirmeye alındı.

Kapat