Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Ağustos 2014, Cuma 16:28

Fareler, bilim için saydam hale getirildi

 Amerikalı bilimadamları, organları ve sinirleri daha iyi gözlemleyebilmek için fareleri tamamen saydam hale getiren bir yöntem geliştirdi.

Kesme işleminin bazı dokulara zarar vermesi nedeniyle organizmayı açmadan inceleme yapabilmek için bilim adamları derisi alınan ölü farelerin damarlarına yağları çözen özel bir jel enjekte etti. Jel, bir pompa sayesinde farelerin tüm bedenine dağıtıldı.

Farelerin böbrekleri, kalbi, ciğerleri ve bağırsakları 2-3 gün içinde saydam hale geldi. Hayvanların beyni ve diğer organları da 2 hafta içinde saydamlaştı.

“Cell” dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları hastalıkların, sinir sisteminin ve hücreler arasındaki etkileşimin daha iyi anlaşılmasına ışık tutuyor.

Daha önce yapılan benzer bir araştırmada farelerin beyni kısmen saydam hale getirilmişti. Tüm bedenin saydam hale gelmesini sağlayan bu yeni yöntemde ayrıca enjeksiyonun yol açtığı doku şişmeleri sorunu da giderildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Geleceği şekillendirecek tıbbi buluşlar

Akıllı tıbbi yamalar: Tıbbi yama sağlığınız hakkındaki verileri toplayabilir ve uzun süre cildinizin içine ilaç enjekte edebilir. Kore’de bulunan Seoul...

Kapat