Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Mart 2011, Çarşamba 13:30

Evde sağlık bakımı

Pek çok kişi sağlık bakımının evinde gerçekleştirilmesini istemiştir ve neyse ki artık bunu yapmaya olanak tanıyan bir teknoloji mevcut. Ancak toplumun henüz buna tam olarak hazır olmamasından dolayı evde sağlık bakımı seçeneği çok küçük bir kesime sunulabiliyor.

Bu sonuca RAND Corporation tarafından gerçekleştirilen bir çalışma* çalışma sonrası varıldı. RAND Corporation’da görev alan kıdemli uzman Dr. Soeren Mattke yönetimindeki ekip, altı ülkede –İngiltere. Fransa, Almanya, ABD, Çin ve Singapur- evde sağlık bakımı konusunda bir çalışma yürüttü ve bu ülkelerde devlet yetkilileri, araştırmacılar, sağlık tedarikçileri, sigortacılar ve hasta kuruluşlarının dahil olduğu kişilerden bu konudaki beklentiler hakkında fikir aldılar.
Mattke’nin ekibi, evde sağlık bakımının maliyetleri azaltma ve sıkıntılı sağlık sistemlerinin stresini azaltma potansiyeline sahip olduğu yönünde genel bir kanı olduğunu ortaya çıkardı. Ancak bunun yaygın bir hale gelebilmesi için karar alıcıların, sigortacıların ve sağlık tedarikçilerinin uyumlu bir çaba göstermesi gerekiyor. İnsanlar artık daha uzun yaşıyor, hatta kronik hastalıklarla da uzun yaşıyor. Nüfus yaşlandıkça bu tür hastalıklar sağlık bakım sistemlerine ekstra yük getiriyor. Bugün ABD’de 65 yaş üstündekiler nüfusun yüzde 12’sini oluştururken sağlık harcamalarının yüzde 34’ünü kapsıyor. Bu, Amerika’da doktor sayısının yetersiz kalmasına katkıda bulunan bir faktör. Geleceğe yönelik tahminler, 2020’ye gelindiğinde arzın talebe göre yüzde 5.5 oranında yetersiz kalacağını öne sürüyor.

Gönül rahatlığıyla evinizde oturup hemşireye günlük kontrolünüzü gönderebilirsiniz.
Evde sağlık bakımı radikal bir alternatif sunuyor: Hastaların evlerinden günlük takibi. Bu sistemde hastalar, tansiyon, nabız, kandaki oksijen ve glikoz seviyeleri gibi değerlerini ölçecek çeşitli cihazlar kullanabiliyor. Bu cihazlar, ölçümleri bir araya getirerek her gün sağlık ekibine gönderen bir üniteye kablosuz olarak bağlanıyor. Sağlık ekibi gelen verileri inceliyor ve herhangi bir işlem yapılması gerektiğinde hastaya haber veriyor.

Hastalar bu sistemi seviyor, çünkü günlük testler sağlık durumlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olarak kendilerine daha iyi bakmalarını ve böylece daha sağlıklı olmalarını sağlıyor ve yaşam kalitesini yükseltiyor. Bu sistem, özellikle düzenli doktor ziyaretlerinin daha zahmetli olduğu kırsal kesimlerde yaşayanlar için de kullanışlı. Ayrıca, diğer çalışmalar gösteriyor ki evden takip, ölüm riskini ve hastaneye yatma oranını ciddi şekilde azaltabiliyor ve uzun vadeli sağlık masraflarını düşürüyor.

Yani oldukça avantajlı bir sistem, ancak evde sağlık bakımının yaygın hale gelmesi için yapılması gereken çok şey var. Mattke’nin ekibi az sayıda hastanın bu konuda ikna edilmeye ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkardı. “Bazı insanlar kendilerini teknolojiye bağımlı hissediyor” diyor raporda yer verilen bir araştırmacı.

Fransa’da cihazın kullanımını fazla karmaşık bulan bazı hastalar var. Kimileri ise bu makineler yüzünden insanlarla irtibatının kesilmesinden korkuyor; belki de ailelerinin onları daha az ziyaret etme ihtiyacı duyacağını düşünüyor. Ve özellikle Almanya’da bazı kişiler, evde sağlık bakımı cihazları tarafından toplanan özel tıbbi verilerin kötüye kullanılmasından endişe ediyor.

Bu konuların çözülmesi gerek; aynı şekilde, sağlık sigortacılarının evde sağlık bakımına yaklaşımlarının da. Sigortacılar genellikle konsültasyon veya diğer prosedürler için medikal uzmanlara yapılan “ziyaretler” için ödeme yapma eğiliminde. Evde sağlık bakımı daha yaygın bir hale getirilecekse, sigortacıların kronik hastalıkları olan insanların stabil kalmalarını ve yüksek maliyetlere yol açacak ani krizlerden korunmalarını sağlayacak bir sistemin değerini onaylamaları gerekecek.
Rapor aynı zamanda bazı sağlık bakım tedarikçilerinin doğrudan kliniklere gidilerek gerçekleştirilen geleneksel sağlık bakım yöntemlerinin ortadan kalkmasından endişe ettikleri için bu teknolojiyi benimseme konusunda isteksiz olduğunu da ortaya çıkardı. Diğer bir endişe ise evde sağlık bakımının hastalar için kliniklerdeki sağlık uzmanlarıyla evde sağlık bakımı uzmanları arasında çelişkili olabilecek tavsiyelerin olabileceği bir “paralel evren” yaratabileceği.

Philips Healthcare Başkan Yardımcısı ve Evden Takip Birimi Genel Müdürü Walter van Kuijen, paralel evrenler görüşünde olanların evde sağlık bakımının amacını gözden kaçırdığını düşünüyor. Van Kuijen’in deneyimi, dünyanın en büyük ‘evde sağlık bakımı’ teknoloji tedarikçilerinden birinin yöneticiliğini yapıyor olmasına dayanıyor. Bir doktorun her zaman işin başında olması gerektiğini söyleyen van Kuijen, evde sağlık bakımı sayesinde tek bir pratisyen hemşirenin 100 hastayı birden düzenli olarak takip ederek doktorun işini kolaylaştırdığını ifade ediyor.

İnandırıcı deliller
Mattke’ye göre, sağlık tedarikçilerini ve sigortacıları evde sağlık bakımını desteklemeye ikna etmek için yapılması gereken en önemli şey bu sistemin hastanın sağlığını koruduğu ve masraflarını azalttığına dair daha çok kanıt sunulması. Bu düşünceye katılan Van Kuijen, evden takibin hastaneye yatma gereksinimini azalttığını ve hastanın sağlığını koruduğunu gösteren küçük ölçekli pek çok çalışma olsa da daha fazla büyük ölçekli çalışma yapılması gerektiğine inanıyor.
Van Kuijen, İngiltere’de devlet tarafından finanse edilen ve evde sağlık bakımıyla ilgili sonuçları değerlendirmek amacıyla tasarlanan 6000 kişilik randomize, kontrollü bir çalışma olan “Whole Systems Demonstrator" programı gibi çalışmalar gerçekleştirilmesini istediğini belirtiyor.

Philips her zaman hastalara kulak vererek teknolojisini daha kolay kullanılır hale getirmek için sürekli çalışıyor. “Hastalarımızın çoğu yaşlı olduğu için her zaman için önceliğimiz kolay anlaşılır tasarımlar yapmak” diyor Van Kuijen. “Evde sağlık bakımı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmak istiyoruz, çünkü bu sistemin hastaların yaşamlarını değiştirme ve iyileştirme konusundaki potansiyelinin farkındayız.”

*Evde Sağlık ve İyi Yaşam: Evde Sağlık Bakımı Teknolojisiyle ilgili Gereksinimler, Beklentiler ve Öncelikler konusunda Küresel Analiz, Philips’in talebiyle RAND Corporation tarafından gerçekleştirilmiştir. Analiz raporuna www.rand.org/ pubs/occasionaLpapers/OP323.html adresinden ulaşabilirsiniz.
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Sağlığı Otobüsü yoluna devam ediyor

Türk Nefroloji Derneği, böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek için başlattığı kampanya kapsamında, Türkiye genelinde 21 ili gezerek, özel olarak düzenlenen...

Kapat