Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Aralık 2010, Perşembe 19:54

Böbrek Sağlığı Otobüsü yoluna devam ediyor

 

Türk Nefroloji Derneği’nin kuruluşunun 40. yılında, Roche Müstahzarları San. A.Ş.’nin katkıları ve Sağlık Bakanlığı’nın desteği ile hem böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek hem de, böbrek sağlığı ile ilgili kontrollerini yaptıramayan vatandaşlara bu tahlilleri kolayca yaptırma imkanı sağlamak için başlattığı, Türkiye çapında 21 ili kapsayan bilinçlendirme kampanyası devam ediyor..
 
Etkinlik düzenlenen illerde, böbrek otobüsü içerisinde yer alan test cihazları ile arzu eden vatandaşlara böbrek testleri yapılıyor, görevli sağlık personelleri ve otobüste yer alan plazma ekrandan yapılan film gösterileri ile de böbrek sağlığı hakkında detaylı bilgiler veriliyor.
 
23 Eylül’de Antalya’dan yola çıkan Böbrek Sağlığı Otobüsü ziyaret ettiği, Antalya, Isparta, Konya, Aksaray illerinde halk tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Otobüsü ziyaret eden vatandaşlar; sağlık görevlileri tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılarak ve kendilerine dağıtılan broşürler kanalıyla böbrek sağlığı konusunda detaylı bilgilenme imkanına sahip oldular. Böbrek Sağlığı Otobüsü ilerleyen günlerde sırasıyla, Kayseri, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Eskişehir, Afyon, Denizli, Aydın, İzmir’de halk ile buluşacak.            
 
Kronik böbrek hastalığı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmış olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Basit ve ucuz bazı idrar ve kan testleri kullanılarak erken saptandığında, önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir olmasına karşın, farkındalığının ve erken tanısının düşük olması birçok olguda buna olanak vermemektedir. Hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresine ilerlemekte, yüksek sakatlık ve ölüm oranları ve kötü yaşam kalitesi ile hasta sağlığını, uygulanması gereken yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile sağlık bütçesini ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.
  
Kronik böbrek hastalığı için en yüksek risk grupları şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastalığı olanlar ile yaşlılardır. Kronik böbrek hastalığı için risk faktörlerini tanımlamak hem yüksek risk grubundaki bireylere yapılacak tarama testleri ile hastalığın erken evrede saptanması ve ilerlemesinin engellenmesi, hem de risk faktörlerini ve böbrek hastalığı gelişimini azaltmak için toplumun sağlıklı yaşam değişiklikleri yönünde eğitilmesi bakımından son derece önemlidir.
 
Türk Nefroloji Derneği tarafından 23 ilde 10.750 erişkinin katılımı ile yapılan ve 2009 yılında sonuçlanan CREDIT araştırma çalışması, Türkiye’de erişkinlerin yüzde 15.7’sinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı varlığını göstermiştir. Bu oran, basit bir hesapla ülkemizde yaklaşık 7.5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğu, yani her 6–7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğu anlamına gelmekte ve sorunun boyutunun tahmin edilenin çok üzerinde olduğuna dikkat çekmektedir.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cenovapharma Generica işbirliği

Cenovapharma, Generica ile göz sağlığı alanında da etkili olacak.

Kapat