Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Kasım 2013, Cuma 11:10

Etken maddesi “parasetamol” olan ilaçlar gelişimi olumsuz etkiliyor

Gebelikte uzun süre parasetamole maruz kalınması çocukların gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Norveç’de yapılan araştırma, gebeyken uzun süre etken maddesi parasetamol olan ilaçları kullanan kadınların çocuklarında, 3 yaşından itibaren kas ve dil becerilerinde sorunların ortaya çıkma riskinin arttığını gösterdi.Bilimadamları 3 bin kız ve erkek kardeşin gelişimini inceledi. Genetik ve çevresel faktörler, gebeyken ilaç, alkol ve sigara kullanımı, geçirilen enfeksiyonlar gibi etkenler de göz önüne alındı.

Gebeyken 28 günden fazla parasetamol alan kadınların çocuklarında 3 yaşından itibaren kas ve iletişim becerilerinde sorunlara daha sık rastlandı. Ayrıca bu çocuklarda davranış sorunları da görüldü.

İstenmeyen bu etkilere, parasetamolü 28 günden az ancak doktora danışmadan kullananlarda da rastlandı. İbuprofen etken maddesinin bebeğin gelişimine etkisi bulunmadı.

Oslo Üniversitesi’nden Hedvig Nordeng, sonuçları “Journal of Epidemiology” dergisinde yayımlanan araştırmanın gebelikte uzun süre parasetamol kullanmanın bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilediğini gösterdiğini ancak kısa süreli kullanımın zararının bulunmadığını vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıkta Dönüşüm Programının bir parçası: Kamu Hastaneleri Birlikleri

Kamu Hastaneleri Birlikleri, İstanbul’da 5 bölgede yapılandırılmış ve eğitim araştırma hastanelerinin içine alındığı bir yapı. Yeni yöneticiler ve bağımsız denetlemeler...

Kapat