Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2013, Çarşamba 17:30

Enerji içecekleri kalp spazmı yapıyor

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Uzman Dr. Nevzat Çizmeci, özellikle gençler arasında kullanımı giderek artan enerji içeceklerinin okullarda satılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Enerji içeceklerinin çocuk ve gençlerden bütünüyle uzak tutulması gereken bir sıvı türü olduğunu belirten Çizmeci, “Enerji içeceklerinin içinde bulunan kafein gibi maddelerin kalp spazmına neden olmakta. Enerji içeceklerinde yoğun bulunan kafein uyarıcı bir madde. Bu madde kalp hızını artırarak, kalpte ritim bozukluğuna yol açmakta ayrıca tansiyonu yükseltmekte.” diye konuştu.

Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Uzman Dr. Nevzat Çizmeci, enerji içecekleri ve spor içecekleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Enerji içecekleri ile spor içeceklerinin birbirinden çok farklı olduğuna dikkati çeken Çizmeci, spor içeceklerinde karbonhidrat, vitamin, mineral ve sodyum, potasyum gibi kan için gerekli maddelerin bulunduğunu söyledi. Enerji içeceği olarak adlandırılan içeceklerin ise kafein ve guarana gibi uyarıcı maddelerden oluştuğunu hatırlatan Çizmeci, spor içeceklerini ağır spor yaparak sıvı kaybeden kişilerin su ile birlikte tüketebileceğini anlattı.

Günlük fiziksel aktivitesini yerine getiren ya da oyun oynayan çocukların bu içecekleri kullanmasına gerek olmadığını bildiren Çizmeci, şunları söyledi: “Bu tür içeceklerin düzenli kullanılması çocuk ve gençlerde şişmanlık, obezite ve diş çürükleri gibi bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Enerji içecekleri ise çocuk ve gençlerden bütünüyle uzak tutulması gereken bir sıvı türüdür. Üretici firmalar tarafından bu içeçeklere sözde amino asit takviyesinin yapılmasıyla gençlerin bir takım doğal ihtiyaçlarını karşılıyormuş gibi sunulmaktadır. Örneğin; L-Karnitin’in yağ yakıcı ve şişmanlık önleyici etkisinden söz edilmekte ve açıkça göz boyama ve halkı yanlış bilgilendirme yoluna gidilmektedir. Halbuki içinde kullanılan kafein gibi maddelerin kalp spazmına neden olduğu gerçeğine değinilmemektedir.”

“ENERJİ İÇECEKLERİ OKULLARDA YASAKLANMALI”

Enerji içeceklerinde yoğun bulunan kafeinin uyarıcı bir madde olduğunu vurgulayan Çizmeci, bu maddenin kalp hızını artırdığı, kalpte ritim bozukluğuna yol açtığı, tansiyonu yükselttiği uyarısında bulundu. Vücudun en önemli içeceğinin su olduğunu kaydeden Çizmeci, vücudun susuz kalması durumunda bir takım hastalıkların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Devletin, sağlık politikası olarak, hazır gıda ve içeceklerdeki şeker oranını azaltmasını isteyen Çizmeci, “Çocukların okullarda temiz su kaynaklarına ücretsiz erişimi sağlanmalı, su ile sodaların şeker ve tatlandırıcı ile hazırlanması önlenmeli. Özellikle enerji içeceklerinin ve kafeinli içeceklerin okullarda satışı yasaklanmalıdır. Su, halen hayatın kaynağını ve sağlıklı yaşamın devamını temsil etmeyi sürdürmektedir. Diğer tüm sıvılar ise şehir efsanesidir.” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche ve AstraZeneca’dan işbirliği

Roche ve AstraZeneca yeni ilaçların üretilmesi için bilgi ve veri paylaşımına gittiklerini açıkladılar. İsviçre merkezli Roche ve Londra merkezli AstraZeneca klinik araştırmalarda daha...

Kapat