Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Haziran 2013, Çarşamba 16:16

Roche ve AstraZeneca’dan işbirliği

Roche ve AstraZeneca yeni ilaçların üretilmesi için bilgi ve veri paylaşımına gittiklerini açıkladılar.

İsviçre merkezli Roche ve Londra merkezli AstraZeneca klinik araştırmalarda daha fazla başarı sağlamak için ilaç üretimi ile ilgili verileri birbirleriyle paylaşmak için yeni bir işbirliği yaptıklarını açıkladılar.

Şirketlerin kimyasal yapıları hakkında metabolizma, farmakokinetik ya da güvenlik bilgileri ifşa olmadan özel bir teknoloji kullanarak (Uyumlu Moleküler Çifti Analizi, MMPA) kendi bileşik yapılarını geliştirmek için değişiklik yapabilecekler.

Bu işbirliği, iki şirketin yeni geliştirecekleri ilaçların deneysel sonuçlarını kendi veritabanlarında paylaşma ve tıbbi bilgi olarak uygulama fırsatı verecek.

Bu işbirliği ile ilgili olarak Roche Nörobilim  Molekül Araştırma Başkanı Luca Santarelli, iki büyük şirketin bilgi ve veri paylaşımlarının tarih boyunca benzersiz bir işbirliği olduğunu belirtti.

Molekül optimizasyonu ile tüm taraflara ve özellikle de hastalara daha iyi ilaçlar üreterek yardımcı olacaklarına inandıklarını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Felçli hastalara umut oldu

"Journal of Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmada, omuriliklerine çeşitli kimyasal maddelerin yanı sıra sinir hücreleri nakledilen farelerin mesanelerini tekrar kontrol etmeye...

Kapat