Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Kasım 2011, Cuma 13:07

EMA buflomedil içerikli ilaçların kullanımının durdurulmasını istiyor

Boflomedil kullanımı üzerine gerçekleştiren fayda ve risk oranı incelemesini tamamlayan Avrupa İlaç Ajansı’nın (European Medicines Agency; EMA) İnsan Kullanımına Yönelik Tıbbi Ürünler Komitesi (Committee for Medicinal Products for Human Use; CHMP), bu etken maddeye sahip ilaçların ciddi kardiyolojik ve nörolojik ters etkileri nedeni ile birlik ülkelerinde kullanımının durdurulmasını istedi.

EMA, periferal arteriyal tıkanıklık hastalığının (peripheral arterial occlusive disease; PAOD) tedavisinde kullanılan vazoaktif bir ilaç olan buflomedil üzerine incelemesini, kazara ya da bilinçli olarak alınan yüksek dozlarında ortaya çıkan ve bazı durumlarda ölümcül de olabilen nörolojik ve kardiyolojik yan etkileri nedeni ile Şubat 2011’de Fransa’da kullanımının durdurulması üzerine başlatmıştı. EMA tarafından yapılan açıklamada, dar terapötik aralığa sahip buflomedil’in özellikle, PAOD hastalarında yaygın olarak görülen böbrek yetmezliği gibi problemlere sahip yaşlı hastalarda tehlike oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

1970’lerden beridir Avrupa pazarında çeşitli ticari isimler altında yer alan ilaç, vücudun geniş arterlerinin tıkanması ile birlikte ortaya çıkan ve özellikle bacaklarda görülen periferal arteriyal tıkanıklık hastalığının semptomları olan ağrı ve halsizlik durumunun tedavisinde kulanılıyor. İlaç özellikle hastalığın, yoğun ağrılar yaşanan ve kısa mesafeleri bile yürümekte zorluk çekilen ikinci aşamasında uygulanıyor.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesindeki kayıtlara göre ülkemizde buflomedil içerikli ilaç bulunmuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AstraZeneca’nın “Hayat Kurtaran Eğitim”i Altın Havan ile ödüllendirildi

Eczacı Dergisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Altın Havan Ödülleri'nde AstraZeneca Türkiye, "İlk Yardıma İlk Adım Programı" ile "Sanayi Eğitim"...

Kapat