Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Kasım 2011, Çarşamba 19:02

Elektronik reçete için pilot uygulama Ocak 2012’de başlayacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2012 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sağlık hizmetlerinin daha etkin bir şekilde verilebilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi (avuç içi damar izi taraması) ile ilgili olarak, özel ve üniversite hastanelerinde sistemin uygulanmasına 2012 yılında başlanacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre Bakan Çelik, hastane, eczane ve hekim bilgilendirme raporları ile sağlık harcamalarının hastane, eczane ve hekimler bazında takip edilmesi için gereken alt yapı çalışmasının da tamamlandığını kaydetti.

Risk Odaklı Eczane Denetim Sistemi ile hasta, hekim, ilaç, firma ve eczane denetimlerinin daha etkin ve verimli olacağını anlatan Çelik, ülke genelinde sistemin uygulanmasına 2012 yılı Ocak ayı itibarıyla başlanacağını bildirdi. Bakan Çelik’e göre, 2012 yılı içerisinde özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde elektronik reçete (e-Reçete) uygulamasına geçilmesi planlanıyor. AA’nın haberinde pilot uygulamanın önümüzdeki günlerde başlayacağı ifade ediliyor.

Uygulama ile Bakanlık, reçete üzerinden yapılan usulsüzlüklerin önüne geçmeyi ve arşiv teminiyle ilgili sorunları da ortadan kaldırmayı umuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
FDA, Pfizer ve BMS’nin geliştirdiği antikoagülan apiksaban’ı öncelikli değerlendirmeye aldı

Eliquis ticari adı ile pazara sunulan yeni nesil oral antikoagülan apiksaban, atriyal fibrilasyon endikasyonu için FDA onayını öngörülen tarih olan...

Kapat