Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Nisan 2014, Çarşamba 14:20

Eczanelere ilaç kontrolü görevi verilecek

Önümüzdeki yıldan itibaren getirilen kurallar listesini takip etmek zorunda olan eczaneler, birden fazla ilaç kullanan hastaları daha iyi takip edecek.

Hollanda Sağlık Bakanı Edith Schippers, ilaç endüstrisindeki firmalar ve eczanelerle vardığı anlaşma uyarınca önümüzdeki yıldan itibaren eczanelere daha fazla yükümlülük getirmeye hazırlanıyor.

Çarşamba günü plan üzerine Temsilciler Meclisine yazılı bir açıklama yapan Bakan Schippers, önümüzdeki yıldan itibaren eczanelerin uyması gereken standart bir prosedür hazırlanacağını belirtti.

Eczanelerin daha çok yardım hizmeti veren kurumlar olduğunu belirten Bakan, özellikle aile hekimleri ile daha sıkı istişare içinde olması gerektiğini, hastaları bilgilendirme, yönlendirme ve ilaçların daha iyi kullanımı konusunda yardımcı olmaları gerektiğini savundu.

Bakan Schippers, anlaşmaya imza koyan tarafların ilaçların ücretinin daha anlaşılır olmasını ve eczanelerin ict sistemlerinin düzeltilmesi gerektiğini istediklerini de kaydetti.

Ülkesel olarak yapılacak çalışmalar arasında da elde olan bilginin elektronik ortamda daha iyi paylaşılması ve bu alandaki eğitimin içeriğinin de düzeltilmesini geldiğini belirtti. Bakan bu konuda sektör içinde gerekli görüşmeleri yapacağını duyurdu.

Schippers bu değişikliklerin akabinde hastalar için daha uyumlu hizmet ve yardım verilebileceğini de sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’de her 100 kişiden 7’si astım

Acıbadem Ankara Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ülger, "Ülkemizde yaklaşık her 100 erişkinden 5-7'sinde, her 100 çocuktan 13-15'inde astım...

Kapat