Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Kasım 2013, Perşembe 13:32

Eczaneler arasında 250 metre mesafe olsun önerisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, yan yana faaliyet gösteren eczanelerin amaçlarının dışına çıktığı gerekçesiyle, birden fazla eczane olması gereken yerlerde, eczanelerin birbirine mesafesinin en az 250 metre olmasını öngören kanun teklifi verdi.

Tanal’ın, TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifin gerekçesinde, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre, nüfusu 3 bin 500’ün üzerindeki yerleşim yerlerinde birden fazla eczane açılabileceği, ancak eczaneler arasındaki mesafe sınırının düzenlenmediği ifade edildi.

Yan yana bulunan eczanelerin amaçlarının dışına çıktığı ve tamamen ticarethaneye dönüştüğü belirtilen gerekçede, “Bu da meslekte etik olmayan durumlara yol açmaktadır. Birden çok eczanenin yan yana olması, eczane ekonomisini de olumsuz etkilemektedir” denildi. Gerekçede, Avrupa’da eczaneler arasında mesafe kriteri olduğuna da dikkat çekildi.

Teklif, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’da yapılacak değişiklikle nüfusu 3 bin 500’ün üzerinde olup birden fazla eczanenin açılması gereken yerleşim yerlerinde yeni açılan her eczanenin diğer eczaneye mesafesinin kapıdan kapıya en az 250 metre olmasını içeriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser tedavisinde yeni umut akrep zehri olabilir

Akrebin zehri içindeki maddenin kanser hücrelerini öldürdüğü yönündeki bilgi tıp dünyasını ikiye böldü. Kanserin tedavisinde yeni umut akrep zehri olabilir....

Kapat