Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Eylül 2013, Pazartesi 10:35

Eczacıya 98,5 milyon kazanım sağlandı

19 Eylül 2013’te imzalanan Ek İlaç Alım Protokolüyle eczacılar 98,5 milyon lira tutarında bir ekonomik kazanım sağlandı.

Üney, 26. Bölge Kastamonu Eczacı Odasının Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ek İlaç protokolüyle Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) yüzde sıfır oranında indirim yapan ve yıllık 0-600 bin lira satış hasılatı aralığındaki eczanelerin bareminin 700 bin liraya çıkartıldığını söyledi. Bu kademedeki eczanelere reçete başına ödenen 25 kuruş tutarındaki hizmet bedelinin de 75 kuruşa yükseltildiğini ifade eden Üney, şöyle konuştu:

“Yani kuruma yüzde sıfır iskonto yapan eczacıya reçete başına 75 kuruş hizmet bedeli ödenecektir. Baremin 700 bine çıkmasıyla o iskonto yapan eczane sayısı 12 binden 17 bine yükselmiştir. Amacımıızın her zaman düşük cirolu eczanelerimizi korumak, özellikle yeni eczane açan eczacılarımızı ekonomik bakımdan rahatlatmak olduğunu ifade ediyoruz. Eczane açacak olan eczacılarımızın ilk senelerinde, eczaneleri yerine oturana kadar iskonto yapmaması onları önemli ölçüde rahatlatacaktır.” Üney, imzalanan protokolle sıralı dağıtım sistemine tabi olan reçete gruplarının da genişletildiğini belirtti.

Protokolün EK-6 listesiyle daha önce sadece medikal malzemeciler tarafından verilen medikal ürünler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankasında kaydı bulunan sözleşmeli eczanelerden de temin edilebileceğine vurgu yapan Üney, şunları kaydetti: “Majistral ilaç tarifesine yönelik güncellemelerin her yıl yeniden görüşülüp değerlendirilmesi ilk kez bu protokolde yer almıştır. Majistral ilaç tarifesi ve enjektör bedellerinin güncellenmesi konusunda maaliyet çalışmaları yapıldı. Kurum provizyon sisteminde 2 cc, 5 cc ve 10 cc’lik enjektör fiyatlarının 8 kuruştan 15 kuruşa çıkartılması konusunda mutabakat metni imzalanmıştır. Sonuçta 19 Eylül 2013’te imzaladığımız Ek İlaç Alım Protokolüyle eczacıya 98,5 milyon lira tutarında bir ekonomik kazanım sağlanmıştır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsan vücudunda organlar kendini yenileyebilecek

Yapılan yeni bir araştırmaya göre normal hücrelerin kök hücreye dönüştürülmesi ile insan organlarının kendini yenileyebileceği ortaya çıktı. Yapılan yeni bir...

Kapat